• facebook
 • rss
 • Hejnał do skrótu

  pl

  dodane 19.09.2012 14:25

  Melodia, która za pośrednictwem fal radiowych w samo południe płynęła na cztery strony świata, już wkrótce popłynie... tylko w jedną. Ma być krócej, szybciej, nowocześniej. A co z tradycją?

  Jak się nieoficjalnie dowiedział krakowski "Gość Niedzielny", już od 22 września, wraz z wejściem w życie nowej ramówki, radiowa "Jedynka" zrezygnuje z pełnej transmisji (na cały świat!) hejnału z Wieży Mariackiej Kościoła Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Nie będzie zatem czterech, a zaledwie jedno wykonanie słynnej melodii, znikną z eteru charakterystyczne kroki hejnalisty, nie wybrzmi jedyna w swoim rodzaju, znana wszystkim Polakom cisza po gwałtownym zakończeniu hejnału. Słowem - to już nie będzie to samo.

  Warto przypomnieć, że do 1 kwietnia1984 roku z Krakowa transmitowano nie tylko hejnał, ale także sygnał czasu z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Południe miało przez całe dekady swój nienaruszalny rytuał. Polacy, także ci na obczyźnie, specjalnie włączali o tej porze Program Pierwszy Polskiego Radia, by poczuć szczególną łączność z krajem.

  Od soboty pełne wykonanie hejnału zostanie skrócone w imię przyspieszenia kolejnych pozycji programu. Chodzi raptem o trzy minuty, tyle, ile trwa przeciętnie jedna piosenka.

  Hejnał wykonany tylko jeden raz nie jest ważny. Tradycja każe trębaczowi zagrać go cztery razy i na cztery strony świata. Pierwszy raz na południe, w stronę Wawelu, dla króla. Drugi - na zachód, w stronę placu Wszystkich Świętych, gdzie urzędują władze miasta. Trzecie trąbienie jest kierowane na północ, w kierunku Barbakanu, i jest formą powitania gości odwiedzających dawną stolicę Polski. Ostatni hejnał dedykowany był kupcom, dziś grany jest dla komendanta straży, na wschód, na Mały Rynek.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Rafał Sudoł
   19.09.2012 14:58
   Nie pierwszy i nie ostatni symbol, na który porywają sie politycy oraz władze radia i telewizji. Ileż wartościowych programów zniknęło z nasszych telewizorów na rzecz infantylnych programów z pseudo-gwiazdami. Proponuję aby tę skandaliczną decyzję jakoś oprotestować, pokazać, ilu nas jest. Że mimo, iż nie zawsze słuchamy radiowej Jedynki, to akurat ten symbol powinien zostać i na nim nam zależy! Może jakaś facebookowa akcja? SKANDAL I TYLE!
  • olaf500
   19.09.2012 15:12
   Jedno słowo mi się nasuwa: Skandal !!
  • qrqma
   23.09.2012 18:24
   Oczywiście, lepiej skrócić hejnał do jednorazowego odegrania a pozostały czas wykorzystać na reklamy. Przecież Polskie Radio to stacja komercyjna!!!
   Skandal!!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół