• facebook
 • rss
 • Głos Wolnej Europy

  Bogdan Gancarz

  dodane 01.10.2012 21:28

  Historię i dorobek Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa przypomina wystawa w holu Radia Kraków. Na 20 planszach pokazano redaktorów rozgłośni oraz wydarzenia, które relacjonowali.

  – Z jednej strony trzeba się cieszyć, że cel istnienia RWE, które walczyło o wolność słowa, został osiągnięty, ale obecnie zagrożeniem dla tej wolności jest brak odpowiedzialności za słowo. Tej odpowiedzialności uczyła nas Wolna Europa i to staramy się kontynuować w krakowskim radiu – powiedział Marcin Pulit, prezes Radia Kraków.

  W otwarciu ekspozycji, która z okazji 60-lecia rozgłośni przygotował z inicjatywy Senatu RP Ośrodek KARTA, wzięli udział weterani zespołu redakcyjnego RWE: Barbara Nawratowicz, Stanisław Deja, Andrzej Mietkowski i Aleksander Świeykowski. – Zaczęłam pracę w Wolnej Europie w 1965 r. Przyjął mnie tam dyrektor Jan Nowak-Jeziorański. Moja przygoda radiowa trwała 25 lat. Poznałam w jej trakcie wspaniałych poetów: Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Józefa Wittlina, malarzy, aktorów – wspominała B. Nawratowicz, związana w czasach krakowskich z „Piwnicą pod Baranami”.

  – Gdy znaleźliśmy się w latach 80. na paryskiej emigracji, niezapomniany Maciej Morawski z Wolnej Europy uczył kilku z nas, m.in. Andrzeja Mietkowskiego i mnie, arkanów kunsztu radiowego – dodał europoseł Bogusław Sonik.

  – Cieszę się, że mogłem spłacić dług wobec macierzystej rozgłośni, współtworząc w Polskim Radiu specjalny portal, gdzie można odnaleźć i wysłuchać ponad 20 tys. polskich audycji Wolnej Europy, BBC i RFI – powiedział Andrzej Mietkowski, b. członek krakowskiego SKS, redaktor Wolnej Europy, obecnie szef portalu informacyjnego Polskiego Radia. – Wciąż rozwijamy go technicznie. Z myślą o młodzieży przygotowujemy się do przeniesienia dźwięków RWE na smartfony. Po wgraniu specjalnej aplikacji, osoby spacerujące po Warszawie i Krakowie, po miejscach związanych z historią Polski, zbliżając swoje urządzenia do danego budynku lub terenu, usłyszą związane z nimi fragmenty audycji RWE – dodał.

  Audycje RWE są dostępne pod adresem: wolnaeuropa.polskieradio.pl.

  – Jest tam sporo audycji związanych z Krakowem, m.in. gawędy Zygmunta Nowakowskiego. Szczęśliwie zachowały się nawet moje korespondencje spod Wawelu. Dobrze więc, że przy okazji tej wystawy można się dowiedzieć również o istnieniu portalu „Radia Wolności” – mówi Jerzy Bukowski, filozof, krakowski korespondent RWE w latach 1989–1991.

  Wystawę „Głos Wolnej Europy” można oglądać do 5 października w siedzibie Radia Kraków (al. Słowackiego 22). Można również odsłuchać za pomocą słuchawek fragmenty audycji RWE.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół