• facebook
 • rss
 • Naukowo o Gaździnie Podhala

  jg

  dodane 10.10.2012 08:26

  „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu” – to tytuł konferencji naukowej organizowanej przez sanktuarium w Ludźmierzu z okazji 50. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

  W konferencji, która odbędzie się 23 i 24 października w Ludźmierzu i Nowym Targu, udział weźmie kard. Franciszek Macharski, a prelekcje wygłoszą m.in. abp Wacław Depo i bp Grzegorz Ryś.

  Jak mówi ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, w zaproponowanych tematach prelekcji chodzi o podkreślenie teologicznego związku uroczystości koronacyjnej z centralnym wydarzeniem Millennium Chrztu, jakim był Akt oddania Polski Matce Bożej. – Spróbujemy spojrzeć na to zagadnienie ze szczególnym uwzględnieniem maryjnego nauczania bł. Jana Pawła II, by ukazać konsekwencje i aktualność religijnych doświadczeń Wielkiej Nowenny, w tym także ludźmierskiej koronacji dla całego regionu Małopolski – mówi ks. Juchas.

  Konferencja potrwa dwa dni. Pierwsza jej część odbędzie się w Domu Podhalan w Ludźmierzu, nieopodal maryjnego sanktuarium. Wcześniej w świątyni odbędzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszy odczyt pt. „Religijne i historyczne znaczenie koronacji MBL w 1963 r.” wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.  Wśród prelegentów jest również bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Wśród tematów nie zabraknie odniesień do kultury Podhala.

  Wykłady w drugim dniu konferencji odbywać się będą w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

  Organizatorami konferencji są: Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu i Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu (przy współudziale Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie).

  Honorowy patronat nad sesją objęli kard. Stanisław Dziwisz – metropolita archidiecezji krakowskiej, Marek Sowa – marszałek województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni – prof. Stanisław Hodorowicz (senator RP) z PPWSZ i ks. prof. Władysław Zuziak z UPJP II.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół