• facebook
 • rss
 • Zieleński w Wenecji

  Bogdan Gancarz

  dodane 14.10.2012 11:21

  Z okazji Roku Wiary w weneckiej bazylice św. Marka zabrzmi muzyka Mikołaja Zieleńskiego (1550-1616). Wykona ją krakowski zespół Collegium Zieleński pod dyr. Stanisława Gałońskiego.

  Koncert odbędzie się we wtorek 30 października o godz. 20.30. Dedykowany będzie pamięci Papieża Jana Pawła I, niegdyś Patriarchy Wenecji, w setną rocznicę jego urodzin.

  - Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe! Ten organista i kompozytor muzyki religijnej uważany za najwybitniejszego kompozytora polskiego przed Chopinem był bowiem związany z Wenecją. Komponował wg zasad „szkoły weneckiej” i w Wenecji w 1611 r. w oficynie Jakuba Vincentiego ukazała się drukiem partytura jego offertoriów - mówi Stanisław Gałoński.

  Od lat propaguje on twórczość Zieleńskiego, najpierw jako szef założonego przez siebie zespołu Capella Cracoviensis i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” (którym kieruje do dziś), obecnie zaś jako prezes Fundacji Capella Cracoviensis. Do nagrywania i wykonywania utworów tego kompozytora Gałoński stworzył specjalny zespół muzyków - Collegium Zieleński.

  Nagrał wraz z nim oraz ze słynnymi solistami śpiewakami: brytyjską sopranistką Emmą Kirkby i amerykańskim basem Joelem Frederiksenem sześć płyt z setką zachowanych kompozycji Zieleńskiego. Wydane przez firmę DUX płyty zostały uhonorowane  m.in. trzema prestiżowymi nagrodami „Orphée D’Or” i dwukrotnie polskimi „Fryderykami”.

  - W Wenecji wykonamy wydane tu niegdyś „Offertoria i comuniones”  i „Magnificat” Zieleńskiego na 12 głosów w trzech chórach oraz motet „Omnes gentes” Giovanniego Gabriellego. Zieleński był zaś kompozytorem światowego formatu, porównywalnym z dobrze znanym Gabriellim, organistą bazyliki św. Marka. Cieszymy się więc, mogąc po raz pierwszy zaprezentować za granicą jego kompozycje w szerszym wymiarze - cieszy się Stanisław Gałoński.

  Zieleński był organistą i szefem kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego. Właśnie abp Baranowski zainspirował kompozytora do stworzenia śpiewów, które mogłyby być wykonywanie w świątyniach Rzeczypospolitej w trakcie Ofiarowania i Komunii św.

  Czytelnicy zainteresowani zaproszeniami na wenecki koncert, mogą się kontaktować z Fundacją Capella Cracoviensis (Kraków, plac Na Groblach 7, e-mail: biuro@fundacjacc.pl).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół