• facebook
 • rss
 • Tramwaj patriotyczny

  Bogdan Gancarz

  dodane 11.11.2012 20:26

  11 listopada wokół krakowskich Plant przez kilka godzin jeździł „Tramwaj patriotyczny”. Gimnazjaliści śpiewali w nim pieśni narodowe.

  Uczniowie gimnazjów krakowskich śpiewali w tramwaju liczne pieśni narodowe m.in. „Hej, hej, ułani”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”. Rozdawano też egzemplarze „Śpiewnika pieśni patriotycznych”, chorągiewki w barwach narodowych i ulotki z nutami i słowami pieśni.

  – Jazda tego rozśpiewanego tramwaju jest fragmentem projektu „Młodzież pamięta”, który jest organizowany co roku przez Małopolskie Centrum Edukacyjne „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie – powiedział Mariusz Cupiał, koordynator projektu.  – W bieżącym roku przygotowaliśmy 8 tys. śpiewników, 20 tys. chorągiewek, 20 tys. ulotek, 40 tys. plakietek z napisem „Młodzież pamięta” i tysiąc plakatów - dodał. Te materiały rozdawano nie tylko w tramwaju lecz także na ulicach krakowskiego Starego Miasta.

  Na każdym przystanku do tramwaju wsiadało wiele osób. – Ten śpiewnik jak widzę opracowały doświadczone osoby. Autorem wyboru i komentarzy historycznych jest znawca polskich pieśni patriotycznych Piotr Boroń, nasz b. senator z Krakowa, opracowanie muzyczne zrobił Jerzy Bożyk, który nie ma sobie równych w śpiewie takich pieśni, a nuty zestawiła bardzo czytelnie Halina Raczyńska-Molik – powiedziała Katarzyna Perkowska, która wsiadła do tramwaju wraz z córką Alicją. Na przystanku przy pl. Dominikańskim na tramwaj czekała grupa uczniów gimnazjum nr 1 przy ul. Bernardyńskiej z emblematami w barwach narodowych. – Nie wstydzimy się patriotyzmu. Śpiewaliśmy już dziś w tym tramwaju, ale chcemy to zrobić jeszcze raz – powiedzieli.

  Akcje wspólnego śpiewania w ramach projektu „Młodzież pamięta”, odbywały się także w kilku innych miastach Małopolski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół