• facebook
 • rss
 • Niepodległościowa Małopolska

  Bogdan Gancarz, Jan Głąbiński, Miłosz Kluba

  dodane 11.11.2012 18:57

  Święto Niepodległości obchodzono w całej Małopolsce. Uroczystości przybierały rozmaitą formę.

  Odprawiano Msze święte w kościołach parafialnych, składano wieńce i kwiaty w miejscach pamięci narodowej, organizowano koncerty,  akcje wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych,wystawy, happeningi, biesiady.

  Niemal w każdej podhalańskiej szkole w związku ze Świętem Niepodległości odbyły się akademie. Uczniowie wcielili się w role postaci historycznych, nie szczędzili też gardeł, aby wyśpiewać żołnierskie nuty.

  W Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem akademia obyła się już w piątek 9 listopada. Uczniowie wcielili się w różne postacie historyczne, m.in. Józefa Piłsudskiego. Mocną stroną społeczności szkolnej są pieśni patriotyczne. Chórek szkolny zaśpiewał „Legiony”. Ostatnio zespół „Una Corda” zdobył II miejsce na konkursie pieśni żołnierskiej w Odrowążu Podhalańskim. Dzieciaki przygotowała Renata Leja. Zespół działa już od kilku lat, ma na swoim koncie także inne sukcesy. Uczniowie podhalańskich szkół uczestniczyli też w obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez władze samorządowe.

  W Niepołomicach świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, w której wzięły udział między innymi poczty sztandarowe i orkiestra dęta "Lira". Ks. prałat Stanisław Mika, proboszcz niepołomicki, w wygłoszonym kazaniu mówił o rodzinie, jako o podstawowym składniku państwa i środowisku, w którym powinien się kształtować patriotyzm. - Wspierajmy rodzinę mądrze, ale nie próbujmy jej urządzać na nowo! - mówił, postulując,by troska o rodzinę była najważniejszym kryterium oceny współczesnego państwa.

  Po Eucharystii wszyscy zebrani przeszli pod pomnik w Parku Miejskim, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje złożyły kwiaty. Z krótkim przemówieniem wystąpił burmistrz miasta Roman Ptak, który podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i zaprosił na popołudniowy pokaz filmu "W Ciemności" Agnieszki Holland w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Zakończeniem oficjalnej części uroczystości był występ orkiestry dętej, na który złożyły się melodie najpopularniejszych pieśni patriotycznych.

   

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół