Nowy numer 13/2024 Archiwum

Liderzy wśród seniorów

VI Małopolski Plebiscyt „Poza stereotypem – senior roku 2011” rozstrzygnięty.

"W miarę dojrzewania wzrasta potrzeba dawania" – mawiał profesor Antoni Kępiński  i to jego słowa zostały przytoczone podczas uroczystej gali laureatów plebiscytu o tytuł Seniora Roku, organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Wszyscy tegoroczni nominowani do tego tytułu nie żyją standardowo, ale ciekawie, oryginalnie, a przede  wszystkim myślą o innych ludziach, dla których chcą być potrzebni, pomocni, służyć swoimi umiejętnościami.

Piękne  statuetki autorstwa prof. Kazimierza Nitscha przypadły dwóm osobom, absolutnym liderom wśród aktywnych seniorów Małopolski – Danucie Kleszowskiej i Henrykowi Kozubskiemu. Obsypani kwiatami i serdecznymi życzeniami zostali przedstawieni na salonach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17. Wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak (wiek 50+), który wręczał  dzisiaj – 12 listopada – statuetki i dyplomy, przyznał, że był zdumiony aktywnością 28 osób nominowanych  do tej nagrody.

Seniorka Roku Danuta Kleszowska, mieszkanka os. Podwawelskiego, była radna dzielnicowa, od lat pracuje na rzecz ludzi starszych, niepełnosprawnych, organizując dla nich wiele ciekawych imprez, tak, by nie czuli się osamotnieni i wykluczeni. Godzi wszystkie obowiązki rodzinne, w tym babci, z działalnością społeczną. – Kocha secesję i jest kobietą z klasą – powiedziała Wioletta Wilimska, dyrektor ROPS w Krakowie.

Natomiast Senior Roku Henryk Kozubski, zwany „wielickim Chagallem”, realizuje swoją wielką pasję – malarstwo sztalugowe. Zaczął malować obrazy w wieku 84 lat, teraz ma już 101 i nie przestaje tego robić. Miał wiele wystaw i pokazów. Jest szczęśliwy i mawia, że nie zmarnował życia. Okazuje się, że metryka nie jest tak ważna, kiedy tylko dopisują zdrowie, dobre samopoczucie i chęć bycia pomocnym dla innych.

Kapituła konkursu postanowiła przyznać honorowe wyróżnienia Zofii Puchelak, Teresie Święch i Tadeuszowi Feliksowi Siudzie. Czym wyróżnili się uhonorowani dyplomami? Na przykład  Teresa Święch z Myślenic w wieku 87 lat zdała państwowy egzamin z języka francuskiego i popularyzuje ten język wśród młodzieży. Co jeszcze robią superseniorzy? Budują domy pielgrzyma, wydają gazetki lokalne, są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej, zakładają Uniwersytety Trzeciego Wieku, pomagają dzieciom w nauce w świetlicach, popularyzują sport i harcerstwo.

Patronat honorowy nad tegorocznym plebiscytem objęli Władysław Kosiniak- Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, i Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy