Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Otwieramy nowe, zamykamy stare

Krakowskie szkoły: dziś otwieramy, jutro wygaszamy. Prezydent przecina wstęgi i układa z radnymi PO plan likwidacji 25 placówek.

Pierwszym wyzwaniem dla świeżo zawiązanej koalicji prezydenta Jacka Majchrowskiego z klubem radnych PO ma być projekt zmian w sieci szkolnej. Wiadomo, że nie ma już w Krakowie na tyle dzieci, by wszystkie szkoły miały „pełne obłożenie”. Pytanie brzmi zatem nie „czy”, tylko „ile” szkół będzie zlikwidowanych i w jakim trybie.

Zdaniem radnych PO, nie powinno się używać słowa „likwidacja”, lecz „wygaszenie”. Różnica miałaby polegać na tym, że od nowego roku szkolnego (2013/2014) wybrane przez radnych placówki miałyby trzy lata na zamknięcie swojej działalności. Radna Marta Patena, która z ramienia PO monitoruje zmiany w sieci, podkreślała na konferencji prasowej, że ten czas szkoły mogłyby wykorzystać, by obronić się przed likwidacją. – Jeśli ich popularność wzrośnie, mają szansę się utrzymać – deklarowała radna Patena. Lista szkół „do wygaszenia” liczy podobno 25 pozycji. Podobno, bowiem władze Krakowa przyjęły w tym roku założenie, że najpierw poinformowane zostaną same szkoły, a dopiero potem opinia publiczna.

W cieniu negocjacji dotyczących wygaszania prezydent otwiera... nie szkoły, ale obiekty sportowe przy nich wybudowane. 12 października oddano piękną salę gimnastyczną w SP nr 50 przy ul. Katowickiej, zaś 13 listopada – dwa boiska wielofunkcyjne, bieżnię lekkoatletyczną oraz tor do jazdy na rolkach i rowerach przy Szkole Podstawowej nr 53 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego przy ul. Skośnej. Salę gimnastyczną otworzyła Anna Okońska-Walkowicz, zastępca prezydenta Krakowa, zaś kompleks sportowy – osobiście prof. Jacek Majchrowski.

– Kiedy patrzy się na tę szkołę, trudno uwierzyć, że kiedyś mieściła się w niej tylko jedna klasa. Dziś to całkiem inny obiekt, który dodatkowo wzbogacił się o nowy kompleks boisk. Jestem przekonany, że do doskonałych wyników w nauce i osiągnięć uczniów w licznych konkursach humanistycznych, matematycznych i artystycznych teraz dołączą osiągnięcia sportowe – mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa. Uczniowie dostarczyli gościom wiele emocji, rywalizując w pokazowym biegu na 60 m i biorąc udział w sztafecie na rowerach i rolkach.

To kolejny obiekt sportowo-rekreacyjny, oddany do użytku w Dzielnicy VIII Dębniki w ostatnim czasie (po „Orliku" przy SP nr 40 oraz Centrum Sportu i Kultury Sidzina). Koszt budowy kompleksu wyniósł 1 mln 100 tys. zł. Środki na inwestycję pochodziły z budżetu gminy miejskiej Kraków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy