• facebook
 • rss
 • Jubileuszowe szopki

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.12.2012 12:59

  Na krakowskim Rynku po raz 70. zagościły wielobarwne szopki. Kolorowe budowle z desek i tektury znoszono od rana pod pomnik Mickiewicza.

  Krakowianie podziwiali je na stopniach monumentu. Kustosze Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Anna Szałapak i Witold Turdza przedstawiali znanych szopkarzy i ich nowe dzieła. Błyszczały w zimowym słońcu misternie wykonane fantastyczne wieże, kopuły, zamkowe mury. Regulamin Konkursu Szopek Krakowskich wymaga, by w każdej z nich były jakieś elementy związane z podwawelskim grodem.

  Nie zabrakło i w tym roku szopki Macieja Moszewa. Ten krakowski architekt ma najdłuższy staż konkursowy. Bierze w nim udział nieprzerwanie od 1961 r. Robił szopki dla wszystkich kategorii konkursowych – duże, średnie i małe. Te ostatnie wymagały szczególnej precyzji w wykonawstwie. Tym razem zrobił szopkę o wysokości 62 cm. – Zaludnia ją tłum 56 postaci. Są: Święta Rodzina, strażak z wieży Mariackiej, anioły, halabardnicy. Pracowałem nad nią 1500 godzin – powiedział szopkarz.

  Swoje dzieła wystawiali także przedstawiciele znanej szopkarskiej rodziny Malików ze Zwierzyńca – Stanisław Malik z synem Andrzejem oraz Anna Malikowa z córką Rozalią. A. Malikowa wykonała figurki do szopki córki. Nawiązują do jubileuszu 70-lecia krakowskiego konkursu szopkarskiego. – Są tu i „Biały anioł" z Piwnicy pod Baranami, czyli kustosz Anna Szałapak, i znany etnograf Roman Reinfuss, i dyrektorzy Muzeum Historycznego Jerzy Dobrzycki i Michał Niezabitowski, i wreszcie Walenty Malik, dziadek mojego męża, będący zapalonym szopkarzem – powiedziała twórczyni.

  Zjawił się także najstarszy uczestnik konkursu Marian Dłużniewski (rocznik 1929) i znany szopkarz Leszek Zarzycki. – Tym razem przetworzyłem architekturę Wawelu – powiedział.

  Po południowym hejnale z wieży Mariackiej ruszył prowadzony przez kapele ludowe korowód z szopkami. Zaniesiono je do pałacu „Krzysztofory”, siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rezultaty tegorocznego konkursu jubileuszowego poznamy w niedzielę o godz. 14 w Międzynarodowym Centrum Kultury. Zrelacjonujemy je dla naszych Czytelników.

  Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się od 1937 r., z przerwą w czasie II wojny światowej. Wpisał się już na trwałe w tradycję miasta. Od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. O szopkach i szopkarzach pisaliśmy wielokrotnie na łamach krakowskiego GN. Jubileuszowego podsumowania konkursu dokonamy w świątecznym numerze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół