• facebook
 • rss
 • Misyjna kolęda na Piaskach Nowych

  Monika Łącka

  dodane 02.02.2013 15:08

  924 małych kolędników wzięło 2 lutego udział w Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w parafii MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

  – Dzisiejsze spotkanie wszystkich małych misjonarzy z naszej diecezji jest podziękowaniem im za całoroczny udział w grupach misyjnych, a zwłaszcza za zaangażowanie w kolędnicze grupy misyjne – mówi s. Elżbieta Sołtysik, klawerianka pracująca w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie.

  I rzeczywiście, jest za co dziękować, bo z roku na rok coraz więcej dzieci włącza się w Papieskie Dzieła Misyjne i z kolędą misyjną odwiedza domy w swoich miastach i miejscowościach. – Te dzieci naprawdę dają z siebie bardzo dużo i wiem, że czasem, gdy nie wszyscy otwierają im drzwi, mogą poczuć zniechęcenie. Podczas archidiecezjalnego spotkania nie tylko widzą, że nie są same, ale też nabierają sił i energii na kolejny rok – dodaje s. Elżbieta.

  Łącznie w parafii Matki Bożej Różańcowej pojawiły się 42 kolędnicze grupy, reprezentujące cztery kontynenty: Afrykę (m.in. grupa z Poręby Wielkiej, Krakowa-Mistrzejowic i Krakowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej), Azję (grupa z Kalwarii Zebrzydowskiej, Pcimia czy krakowskiego os. Podwawelskiego), Amerykę (grupa z Szaflar, Borku Szlacheckiego, Krzeczowa, Krakowa-Prokocimia Sterego) i Australię z Oceanią (grupa ze Swoszowic, Zembrzyc czy Węglówki). Mali kolędnicy najpierw uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń. Następnie spotkali się z misjonarzami, grali w misyjnym quizie i oglądali misyjny film. Na koniec spotkania barwny i rozśpiewany korowód przemaszerował przez osiedle i wszystkim mieszkańcom Piasków Nowych ogłosiły Dobrą Nowinę.

  – Od dwóch lat jestem katechetką i opiekuję się 20-osobową grupą misyjną dzieci w parafii Matki Bożej Wniebowziętej w Niegowici. Przez cały rok regularnie spotykamy się i modlimy w intencji misji oraz czytamy artykuły o krajach misyjnych. Z okazji różnych świąt, np. Święta Objawienia Pańskiego czy podczas Tygodnia Misyjnego oraz w Wielkim Poście włączamy się również w przygotowanie liturgii czy Drogi Krzyżowej – opowiada s. Roselina ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. – W tym roku w Kolędnicze Dzieło Misyjne zaangażowały się nie tylko dzieci z naszej grupy, ale również uczniowie czterech należących do parafii szkół podstawowych – w sumie kolędowało 180 małych misjonarzy. W akcję włączyli się też rodzice i nauczyciele, którzy pomagali m.in. w przygotowaniu kolędniczych strojów – dodaje. Kolędnicy z Niegowici podbili serca swoich parafian i na pomoc dzieciom z Wietnamu uzbierali aż 10 tys. 800 zł! Ich wysiłek został nagrodzony, bo – jak ogłosił ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie – za rok to właśnie Niegowic będzie gospodarzem archidiecezjalnego kolędniczego spotkania.

  – Również w naszej parafii wszyscy mieszkańcy od czterech lat bardzo serdecznie nas przyjmują i otwierają nie tylko drzwi swoich domów, ale przede wszystkim serc. Akcja misyjnego kolędowania, w której uczestniczyło w tym roku 20 małych kolędników, pomaga uczyć dzieci wrażliwości na potrzeby potrzebujących – zauważa ks. Sebastian Nowicki z parafii Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach. Wtóruje mu 11-letni aniołek, czyli Julka Dudek, która w tym roku kolędowała już po raz trzeci. – Cieszę się, że mogę kolędować bo wiem, że w tej akcji liczy się nie tylko to, że śpiewamy i jesteśmy ładnie przebrani. Najważniejsze jest to, że pomagamy dzieciom, które mają mniej niż ja i są smutne – mówi rezolutnie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół