• facebook
 • rss
 • Z dopingiem Jana Pawła II

  Jan Głąbiński

  dodane 10.02.2013 07:00

  Prawie 700 zawodników wzięło udział w VII Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II, który rozegrano na nowotarskim lotnisku 9 lutego.

  – To zawody z klimatem, z rywalizacją, ale w zdrowym duchu, a nade wszystko z dopingiem bł. Jana Pawła II – mówił jeden z zawodników.

  Zawodnicy mieli do pokonania trasę wzdłuż nowotarskiego lotniska na dystansie odpowiednio: 30, 15 i 5 km. – W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba zawodników, bo prawie 700 osób. Oddajemy w ten piękny sposób i w duchu sportowym hołd bł. Janowi Pawłowi II, który tym zawodom patronuje – mówiła Jadwiga Guzik, dyrektor VII Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II.

  Organizatorzy przypomnieli, że w pierwszych dwóch edycjach wystartowała Justyna Kowalczyk. Zawodnikom kibicował burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Przed zawodami modlono się symbolicznie przed pomnikiem bł. Jana Pawła II, który przypomina, że na nowotarskim lotnisku w 1979 r. papież z Polski spotkał się z milionem wiernych.

  W zawodach wzięli udział zawodnicy z całej Polski, byli też reprezentanci Słowacji. Najlepiej i najszybciej trasy na odpowiednich dystansach pokonali: Tomasz Ponicki, Ewelina Marcisz, Paweł Klisz, Justyna Mordarska, Jan Antolec, Emilia Romanowicz. Wśród zawodników byli m.in. górale w strojach regionalnych oraz proboszcz z Maruszyny koło Ludźmierza. Wystartowały też osoby niepełnosprawne. Stawili się również zawodnicy biorący udział w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie biegowym.

  Józefa Chromik z Poronina, która 41 lat temu startowała na olimpiadzie w Sapporo, biegła ze specjalną intencją. – Zależy mi na tym, aby było mniej pijaństwa na Podhalu, a ludzie lepiej spędzali wolny czas – mówiła tuż przed startem. Żartowała, że „gnaty ją bolą”, ale musi pokazać, iż starsze babcie też mogą biegać. Wśród zawodników była także nowotarżanka Małgorzata Jakubowicz, której niedawno zmarł mąż. – Biegnę dla niego – powiedziała ze łzami w oczach. Zawodniczka jest na co dzień nauczycielem wychowania fizycznego w Podczerwonem. Zmarły mąż także był wuefistą.

  Niemal wszyscy uczestnicy zadowoleni byli z warunków, jakie panowały na trasie i przygotowanych torów. – Świetna atmosfera, trochę rywalizacji, ale żadnych złośliwości. To zawody z klimatem. Osobiście czułem doping bł. Jana Pawła II, który przecież tym zawodom patronuje i sam kiedyś przemierzał na nartach te okolice – powiedział po dotarciu na metę Dawid Mroszczak, startujący na dystansie 5 km.

  Jadwiga Guzik ocenia, że tak duża liczba zawodników, którzy wystartowali w biegu, związana jest z coraz większą popularnością spędzania wolnego czasu na biegówkach, a trasy w Nowym Targu są doskonale przygotowane i dają możliwość uprawiania takiego sportu, kiedy tylko spadnie śnieg.

  Głównym organizatorem biegu był nowotarski Urząd Miasta przy współpracy okolicznych samorządów i innych instytucji. Zawody wspierała m.in. służba maltańska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół