• facebook
 • rss
 • Relikwie na jubileusz

  Jan Głąbiński

  dodane 10.02.2013 23:16

  Kiedyś jej granice sięgały aż do... Morskiego Oka, a mieszkańcy wybierali życie na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Parafia w Ostrowsku na Podhalu świętuje 500-lecie. Z tej okazji w niedzielę 10 lutego odbyła się uroczystość instalacji relikwii krwi bł. Jana Pawła II.

  – Kiedy Jan Paweł II odlatywał z krakowskiego lotniska do Rzymu w 2002 r., śpiewaliśmy: „Góralu, czy ci nie żal, góralu, wracaj do hal”. I doczekaliśmy się. Oto jest z nami w tak wyjątkowy sposób – mówił ks. Piotr Berkowicz, misjonarz z Budapesztu, który poprowadził parafialny Dzień Skupienia. Jego zwieńczeniem była niedzielna Eucharystia, w czasie której proboszcz ks. Jan Jakubiec uroczyście instalował relikwiarz w podhalańskiej świątyni.

  Ks. Berkowicz podzielił się z wiernymi smutną wiadomością, że w ostatnich dniach ukradziono mu samochód i wiele rzeczy, które tam się znajdowały. – Uświadomiłem sobie, że rzeczy materialne nie mogą i nie są ważne w naszym życiu. Do naszych serc, do ich głębi nikt się nie włamie, nikt nie rozszyfruje kodu – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że do takiego przeżywania życia – poprzez głęboką miłość do drugiego człowieka – wzywał nieustannie bł. Jan Paweł II.

  Podczas uroczystości nie brakło wielu akcentów góralskich. Duchowni sprawowali liturgię w góralskich ornatach, przygrywała kapela, a ministranci i wielu wiernych ubranych było w podhalańskie stroje.

  W ramach jubileuszu parafii zaplanowano promocję specjalnej publikacji ks. Mieczysława Łukaszczyka, pochodzącego z Ostrowska, a pełniącego przez wiele lat funkcję proboszcza najstarszego kościoła pw. św. Katarzyny w Nowym Targu. Do Ostrowska przyjedzie także 29 września metropolita krakowski. Kard. Stanisław Dziwisz poprowadzi uroczystą Sumę odpustową z okazji wspomnienia św. Michała Archanioła, patrona parafii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół