• facebook
 • rss
 • Dialog i pamięć

  mk/krakow.pl

  dodane 06.03.2013 15:38

  Laureatami Nagród im. Księdza Stanisława Musiała zostali Stefan Wilkanowicz oraz członkowie nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza: Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus.

  – Stefan Wilkanowicz przez całe swoje twórcze życie niestrudzenie przypomina nam o tym, jak wiele znaczą dla siebie żydzi i chrześcijanie – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Jacek Majchrowski. – I nie ustaje w wysiłkach, by szukać rozwiązań dla problemów pozornie nierozwiązywalnych – dodał prezydent Krakowa.

  – Ta nagroda zobowiązuje mnie do kontynuacji moich działań i do refleksji nad nowymi wyzwaniami i zadaniami, które na mnie czekają – mówił po odebraniu nagrody Stefan Wilkanowicz. Pogratulował także pozostałym laureatom: – Ich praca w terenie może być wzorem i zachętą do działań dla innych ludzi.

  Stefan Wilkanowicz otrzymał nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała w kategorii I – za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Doceniony został całokształt jego twórczości na rzecz dialogu i pojednania.

  Nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza została natomiast wyróżniona w kategorii II – za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kapituła nagrodziła ich za ocalanie pamięci o Żydach olkuskich.

  Laureaci zostali wybrani spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze". Nominacje te przyznano po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatur. Oprócz osób nagrodzonych nominacje otrzymali Stanisław Krajewski i ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (kategoria I) oraz Adam Bartosz i ks. Wojciech Lemański (kategoria II).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół