• facebook
 • rss
 • 100 aktorów w Podhalańskiej Pasji

  Jan Głąbiński

  dodane 10.03.2013 16:45

  „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli!” – to tytuł XII Misterium Męki Pańskiej, które wystawiają mieszkańcy Nowego Targu. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury występuje aż 100 aktorów.

  Kolejny już raz reżyserem i scenarzystą misterium jest ks. Wojciech Nitka z nowotarskiej parafii bł. Jana Pawła II.

  – Tegoroczne Misterium dedykujemy ojcu świętemu Benedyktowi XVI. W duchu wdzięczności za jego pontyfikat pragniemy powtórzyć za polskimi biskupami: „Jesteś dla nas i pozostaniesz świadkiem żywej wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Bóg dał Kościołowi i światu w twojej osobie człowieka wrażliwego na dobro, piękno i prawdę” – powiedział ks. Wojciech Nitka tuż przed premierowym przedstawieniem.

  W misterium bierze udział stuosobowa grupa aktorów, wśród których są m.in. dyrektorzy szkół, uczniowie, przedsiębiorcy, urzędnicy. Jak zawsze wiele emocji wśród widowni budzi moment, kiedy aktor grający Chrystusa (Marcin Pałka) przechodzi między fotelami – niesie wielki krzyż, jest chłostany oraz wyszydzany. Łzy w oczach osób oglądających misterium pojawiają się też w czasie sceny ukrzyżowania. Niezwykły jest również lament Maryi, którą odgrywa nauczycielka Anna Modzyniewicz.

  Do przedstawienia wprowadzono elementy symbolicznego tańca. Tancerki najpierw ubrane są w stroje czarne i pokazują się na scenie po zdradzie Judasza (w tej roli wystąpił Wojciech Wach, pracownik Krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych). Tancerki, ale już w strojach białych, tańczą też przed grobem Chrystusa.

  Za udział w przedstawieniu wszystkim aktorom i osobom odpowiedzialnym za jego realizację i organizację podziękował ks. Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targu.

  – Misterium gramy w Roku Wiary i w szczególnym czasie dla Kościoła. Zależy nam, aby razem jak najszczęśliwiej dopłynąć do portu zbawienia – mówił duchowny. Wymienił też sponsorów, dzięki którym była możliwa realizacja przedstawienia. Są to m.in. podhalańscy przedsiębiorcy, samorządy i ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

  W najbliższym czasie na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu misterium będzie można zobaczyć jeszcze 15 marca o godz. 18, 16 marca o godz. 15 i 18 oraz 17 marca o godz. 15 i 18. Szczegóły na stronie www.parafia.nowytarg.pl (w zakładce „misterium”).

  Organizatorem misterium jest Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II w Nowym Targu wraz z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Powiatowym Centrum Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół