• facebook
 • rss
 • Dzieci nasze, a nie wasze!

  Bogdan Gancarz

  dodane 17.03.2013 14:01

  Kilkaset osób manifestowało 17 marca w Krakowie w obrony jedności rodziny. Powodem była głośna sprawa odebrania dzieci krakowskiej rodzinie Bajkowskich.

  Wśród manifestantów przeważali krakowianie, były jednak również osoby m. in. z Kielc, Poznania, Rybnika, Rzeszowa i Warszawy. Maciej Tryburcy z Warszawy, ojciec 5. dzieci, przyjechał z córką oraz przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Rodzin im. bł. Mamy Róży. – Naszą patronkę beatyfikował Papież Benedykt XVI, ona pokazuje drogę do świętości – powiedział.

  Krzysztof Małecki z Rybnika, członek Śląskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca i Ruchu Dzielny Tata, przyjechał z transparentem o dosadnej treści: „R[odzinny] O[środek] D[iagnostyczno] – K[onsultacyjny] + Sąd Rodzinny = Smok Wawelski”.

  Wśród manifestujących było wielu członków rodzin wielodzietnych. – Nie godzimy się na to, żeby dzieci były zabierane ze swych rodzin – powiedziała Agnieszka Spisak z Krakowa, matka 7. dzieci. – Chcemy zwrócić uwagę, jak łatwo to odbieranie się odbywa – dodali Monika i Jakub Kwarcińscy, którzy przyszli na manifestację wraz z małą córeczką.

  Nie tylko wielodzietni solidaryzowali się z celem manifestacji. – Ja nie mam na razie dzieci, jestem kawalerem, lecz popieram z całego serca hasła, pod którymi dziś demonstrujemy – powiedział Dawid Juszka, doktorant Akademii Górniczo Hutniczej, współorganizator manifestacji.

  Organizatorzy wyraźnie zaznaczali, że nie przesądzają niczego w konkretnej sprawie rodziny Bajkowskich, nie chcą naciskać na decyzję sądu, lecz pragną zwrócić uwagę na niepokojące sprawy ogólne, systemowe. – Nie chcemy nawoływać do nieprzestrzegania prawa! Ludzie którzy tu przyszli, chcą po prostu walczyć z omnipotencją państwa. Sprawa Bajkowskich była jedynie impulsem do walki o cele uniwersalne – powiedział wspierający manifestantów mec. Tomasz Korpusiński, ojciec 3. dzieci, znany krakowski radca prawny.

  Wtórował mu wybitny fotografik Stanisław Markowski. – Uważam, że państwo wkracza w intymne sfery życia człowieka, które winny być dla niego niedotykalne. Chce ono zaś mieć kontrolę nad ludźmi, nad rodziną, traktując ich jako przedmioty w swojej służbie – powiedział S. Markowski.

  Wśród manifestantów był obecny, jednak nieostentacyjnie, krakowski poseł PiS Andrzej Duda. – Jestem tu, bo uważam cele tej manifestacji za słuszne. Protestuję przeciw wciskaniu w życie publiczne liberalno – lewackiej ideologii, która zdąża do wypchnięcia rodziny na margines życia społecznego – powiedział dla GN. – Jako prawnika razi mnie zaś bezrefleksyjne podejście sądu I instancji w sprawie, która nas poruszyła, nie badające wszystkich okoliczności, które miały znaczenie dla dobra dzieci i ich rodziny – dodał A. Duda.

  Organizatorzy, dziękując za poparcie z różnych stron dla ich postulatów zaznaczyli jednak wyraźnie, że nie można ich łączyć jako grupy z żadną organizacją polityczną czy pozarządową. – Jesteśmy „przypadkową” grupą ludzi, poruszonych ostatnimi wydarzeniami, godzącymi w jedność rodziny – stwierdził Grzegorz Mika.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Scott
   17.03.2013 19:18
   Osobo Bogdan Gancarz,

   Sprawiliście mi straszny bul! Dzisiaj Gazeta Wyborcza nie wychodzi, a wy Osobo zrobiliście taką wrzutkę! Skąd mam wiedzieć co na ten temat myśleć? SAD mi jest bardzo! Normalnie jest tu wiele osób które są nie-zniewolone, myślą samodzielnie itp. Przez brak Gazety Wyborczej dzisiaj, żadna się nie pokazuje nawet. :(
  • operator
   17.03.2013 19:32
   W Szwecji zabiera się rodzicom 10-12 tys dzieci rocznie.Jesli zapadnie taka decyzja jest praktycznie nieodwołalna i nic tu nie pomogą adwokaci.Tego filmu (25 min) nie można po prostu nie oglądnąć.
   http://pl.gloria.tv/?media=400303
  • owczarski
   18.03.2013 09:44
   "fejsbuka" - Lubię to! :)
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół