Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Druhowie pomogą kombatantom

Krakowscy harcerze będą pomagać kombatantom w noszeniu sztandarów. Akcję „Sztandar” wsparł finansowo marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Ta znakomita – z wychowawczego punktu widzenia – akcja polega na szkoleniu w zakresie poprawnego trzymania, noszenia i prezentowania sztandarów oraz proporców. Harcerska młodzież zamierza bowiem pomagać kombatantom, którzy – z racji wieku – nie zawsze są już w stanie wytrzymać w pocztach sztandarowych, podczas długo trwających ceremonii z ich udziałem.

Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej z radością przyjęli informację o tej akcji, ponieważ od dłuższego czasu zabiegali o taką właśnie młodzieżową pomoc przy swoich sztandarach. A kto nadawałby się lepiej do kontynuowania sztafety patriotycznych pokoleń, jak nie harcerze?

Instruktorzy krakowskich komend chorągwi Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej deklarują też uruchomienie dyżurnych patroli, które podejmą się asysty sztandarowej w nagłych wypadkach losowych, czyli najczęściej w uroczystościach pogrzebowych odchodzących na Wieczną Wartę kombatantów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy