• facebook
 • rss
 • Przeszłość, pamięć, autorytet

  mk

  dodane 07.05.2013 18:56

  Test z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął tegoroczne matury. W Małopolsce pisało go prawie 40 tys. osób.

  W tegorocznym teście „czytania ze zrozumieniem” pytania dotyczyły tekstu popularnonaukowego „Świat w 44 zerach” autorstwa Tomasza Rożka, dziennikarza i szefa działu naukowego „Gościa Niedzielnego”. Artykuł pochodził ze zbioru „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi” i dotyczył wszechświata.

  – Tekst był bardzo interesujący, trudniej było poradzić sobie z pytaniami do niego – z uśmiechem mówi Bartek, uczeń klasy matematyczno-fizycznej LO w Piekarach. – Bardziej niż sam test przeraziły mnie wszystkie procedury, naklejki itd., ale myślę, że zdałem – dodaje maturzysta z „Radosnej Nowiny”.

  Zdający musieli także napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Jeden z nich dotyczył obrazu przeszłości i refleksji na temat pamięci ukazanych we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej „Gloria Victis” oraz w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Mazowsze”.

  Drugi temat brzmiał: „Co o autorytecie pisał w „Przedwiośniu” Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów”. Zamieszczonym w arkuszu fragmentem powieści była rozmowa między Cezarym Baryką a Szymonem Gajowcem. Na rozwiązanie testu piszący mieli 170 minut.

  To dopiero początek zmagań tegorocznych abiturientów. Jutro przed nimi pisemny egzamin z matematyki – również na poziomie podstawowym. Niektórzy z nich w tym tygodniu jeszcze raz zmierzą się z maturą z języka polskiego – w piątek po południu odbędzie się egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym. W tym roku matury potrwają do 28 maja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół