• facebook
 • rss
 • Rabka otwiera drzwi

  pl

  dodane 10.05.2013 06:00

  Słynny ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach ma swoją filię w Rabce. W sobotę będzie tam Dzień Otwartych Drzwi.

  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza  dzieci i młodzież z wadami wzroku wraz z rodzicami i wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty. 11 maja o godz. 10 rozpocznie się  program i zwiedzanie ośrodka przy ul. Słonecznej 11. Odwiedzający tego dnia ośrodek będą mieli także okazję do konsultacji ze specjalistami.

  Szkoła Podstawowa Specjalna im. św. Tereski od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju jest prowadzona przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, jako filia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Róży Czackiej w Laskach k. Warszawy. Przebywa tu rocznie ok. 40 uczniów pochodzących z całej Polski. Do klasy wstępnej przyjmowane są także dzieci w wieku przedszkolnym. W oddziale przedszkolnym zajęcia dostosowane są do możliwości dzieci i skierowane na rozwój aktywności i sprawności.

  W nauczaniu zintegrowanym dzieci powoli oswajają się z nauką, uczą się czytać i pisać. Klasy wyposażone są w materiały rozwojowe wykorzystywane w pedagogice Marii Montessori, materiały do ćwiczeń praktycznych rozwijających samodzielność w zakresie samoobsługi, materiały sensoryczne rozwijające zmysły oraz materiały przygotowujące do myślenia abstrakcyjnego.

  W nauce czytania i pisania stosuje się dwie techniki - uczniowie niewidomi pracują systemem Braille'a, natomiast dzieci słabowidzące poznają czarny druk. Dzieci z zaburzeniami mowy uczą się posługiwać komunikatorami mowy.

  Szkoła realizuje program dla dzieci widzących z lekkim upośledzeniem umysłowym. Program ten jest modyfikowany przez nauczycieli tyflopedagogów. Dostosowanie takie obejmuje zakres treści edukacyjnych, dobór technik i metod pracy w zależności od rodzaju i stopnia dysfunkcji.

  Uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i środowiska lokalnego poprzez udział w spotkaniach integracyjnych, spartakiadach, konkursach, wycieczkach, rajdach itp.

  Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej: www.rabka.laski.edu.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół