• facebook
 • rss
 • Zielone drzwi do katedry

  mk/PAP

  dodane 16.05.2013 22:50

  Zdecydowano, że drzwi do katedry na Wawelu będą miały ciemnozielony, malachitowy kolor - dokładnie taki, jak w średniowieczu.

  O decyzji poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który sfinansuje prace przy katedralnych drzwiach. Mowa o wrotach od strony południowej, które prowadzą do transeptu świątyni.

  - Czarny kolor drzwi katedralnych przyjmowano dotąd jako oczywisty. W trakcie rozpoczętych w ubiegłym roku prac konserwatorskich odnaleziono jednak na rozmontowanych okuciach ślady trzech rodzajów farby zielonej. Najbardziej szlachetna i zapewne najstarsza warstwa była wykonana na bazie malachitu. Zieloną barwę drzwi potwierdzają XVII-wieczne źródła pisane. W sytuacji, gdy dwie niezależne metody badawcze stwierdzają to samo, postanowiono przywrócić drzwiom ich historyczną barwę - wyjaśnił prof. Jan Ostrowski, konserwator zabytków Wawelu i zastępca przewodniczącego SKOZK.

  Również proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Zdzisław Sochacki nie kryje zadowolenia z tego, że wrota odzyskają wygląd sprzed wieków. - Bardzo się cieszę, że dzięki wysiłkom konserwatorów poznaliśmy prawdziwą kolorystykę zabytku i do takiej teraz on powróci - mówi.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzwi po renowacji powinny wrócić na swoje miejsce na przełomie czerwca i lipca. Prawdopodobnie w przyszłym roku do pracowni konserwatorskiej trafią główne drzwi do katedry, znajdujące się od strony zachodniej.


  O konserwacji wawelskich wrót pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Zachęcamy do lektury tekstu "Odnawiają drzwi katedralne" oraz obejrzenia galerii zdjęć.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół