• facebook
 • rss
 • Z ludźmi od siedmiu wieków

  mk

  dodane 19.05.2013 17:01

  Parafia w Nowej Górze świętuje jubileusz 700-lecia istnienia. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego odpustową Mszę św. odprawił tam kard. Stanisław Dziwisz.

  – To jedna z najstarszych parafii w diecezji – przyznał podczas Eucharystii metropolita krakowski. – Od siedmiuset lat głoszona jest tutaj ewangelia, przepowiadane są wielkie dzieła boże. Od siedmiu wieków Kościół towarzyszy tutejszym mieszkańcom – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił też, że niewiele jest parafii pod takim wezwaniem: Ducha Świętego.

  W wygłoszonej homilii kardynał mówił o zesłaniu Ducha Świętego. – Wspominamy i przypominamy dzisiaj narodziny tej wielkiej wspólnoty – podkreślał, mając na myśli Kościół. Wyjaśniał również, że zbawcze zdarzenia, choć wydarzyły się w konkretnym miejscu i określonym czasie, wciąż wpływają na naszą teraźniejszość i przyszłość. – One są ponadczasowe – podkreślał metropolita.

  Przypomniał, że wylanie na uczniów Pocieszyciela stało się początkiem misji ewangelizacyjnej apostołów. To wtedy rozpoczęło się głoszenie Dobrej Nowiny, która siedem wieków temu dotarła także do Nowej Góry i wokół której od tamtej pory gromadzi się wspólnota parafialna. Kardynał podkreślił, że to zadanie także dla współczesnych – Wezwanie do nowej ewangelizacji skierowane jest także do waszej wspaniałej parafii. Warto się zastanowić, co każdy i każda z was może zmienić w życiu, by pogłębić swoją wiarę, nadzieję i miłość – przekonywał.

  Przypomniał także słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku, również w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas pielgrzymki do Polski. „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!” – wołał wtedy papież. – Słowa tej modlitwy okazały się prorocze i mocno wpisały się w historię pontyfikatu Jana Pawła II – wspominał w Nowej Górze kard. Stanisław Dziwisz.

  Po zakończeniu Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, której również przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni wierni, kapłani z pracujący kiedyś i obecnie w Nowej Górze, księża z sąsiednich parafii, poczty sztandarowe oraz dzieci świętujące rocznice Pierwszej Komunii Świętej.

  Parafia w Nowej Górze została erygowana 3 września 1313 roku. Do XV wieku były to dobra królewskie i to właśnie władca sprawował opiekę nad tutejszą świątynią. Obecny kościół parafialny pochodzi z XIX wieku – został wybudowany po pożarze poprzedniej budowli w 1875 roku. Fundatorami była rodzina Potockich z Tenczynka. Biskup Jan Puzyna konsekrował go 11 września 1896 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół