Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mądrość i głupota mediów

Czy można zrozumieć media? - zastanawiali się uczestnicy siódmej już Międzynarodowej Konferencji Naukowej Etyki Mediów.

Jak przekonywał prof. Tomasz Goban-Klas w pierwszym referacie konferencji „Rozumieć media – mądrość w mediach”, dzieci powinny na Pierwszą Komunię Świętą dostawać raczej keyboardy niż tablety. Granie rozwija bowiem intelekt, a korzystanie z tabletów mu przeszkadza. W swoim wystąpieniu profesor próbował odpowiedzieć, czy smartfony są „krynicą mądrości czy strumieniem głupoty”.

Z kolei o syndromie braku odporności na informacje, zwłaszcza złe, mówił ks. prof. Andrzej Baczyński. Przestrzegał przed medialnym zniewoleniem. W sumie kilkudziesięciu prelegentów mówiło o mądrości w kontekście mediów z perspektywy filozoficznej, teologicznej, prawniczej, medioznawczej i psychologicznej.

Nie zabrakło też – charakterystycznego dla cyklicznych konferencji etycznych organizowanych na Uniwersytecie Papieskim – spojrzenia praktycznego. Podczas wspólnej debaty zarówno medioznawcy, jak i dziennikarze zastanawiali się, czy warto próbować zrozumieć media oraz czy w ogóle jest to możliwe. – Im więcej wiemy o mediach, o „kuchni” ich działania, tym mniej im ufamy – podkreślała Maria Kołtunowska z TVP. – Tak czy inaczej, lepsze zrozumienie poszerza naszą wolność – przekonywała z kolei Dominika Kozłowska ze „Znaku”. Wszyscy dyskutujący byli jednak zgodni, że w dobie tak zróżnicowanego poziomu poszczególnych mediów – od najniższych do wysokich standardów – potrzeba edukacji medialnej, ponieważ tylko świadomy odbiorca może sobie poradzić we współczesnym świecie.

Elementem zderzenia nauki z praktyką było także spotkanie z Maciejem Iłowieckim, autorem książki „Pilnowanie strażników”.

– Mądrość jest wartością poznawczą, ale ze względu na jej przeciwieństwo – głupotę, także etyczną. Bo głupota może stać się źródłem zła – powiedział ks. prof. Michał Drożdż, zamykając konferencję. Zaapelował o szukanie sposobów pomnażania dobra, aby jego sfera mogła pojawić się w przestrzeni mediów.

Organizatorami konferencji były Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII i sekcja „Aksjologia Komunikowania” Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. A przewodniczył jej ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy