Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jubileusz w Łapszach Niżnych

Parafia w Łapszach Niżnych na Spiszu obchodziła jubileusz 700-lecia. W uroczystościach wziął udział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiono uroczystą Mszę św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Kwiryna. Prócz metropolity krakowskiego i proboszcza parafii ks. Mariusza Skotnickiego SchP odprawiali ją również m. in. prowincjałowie franciszkanów – reformatów, pijarów oraz przedstawiciele zakonu bożogrobców.

Było to symboliczne nawiązanie do historii parafii. Duszpasterstwo w niej spoczywało bowiem od początku w rękach zakonników.

Miejscowość ta należała przez wieki do Węgier. Osadników sprowadził tu znany węgierski szlachcic Kokosz Berzewiczy. Od 1313 r. do 1782 duszpasterzowali tu bożogrobcy, potem księża diecezjalni; od 1945 do 1957 gospodarzyli tu reformaci, potem zaś, aż do chwili obecnej pijarzy.

Świadectwem węgierskiej przeszłości parafii jest jej patron. Św. Kwiryn był biskupem działającym na terenie obecnej Chorwacji (należącej przez wieki do Węgier). Poniósł w czasach cesarza Dioklecjana śmierć męczeńską za wiarę. Poza kościołem łapszańskim, żadna świątynia na terenie polskim nie ma jego patronatu.

W trakcie jubileuszu otwarto również izbę regionalną i muzeum parafialne, przedstawiające bogatą historię wsi i parafii. Ukazała się również z tej okazji kilkusetstronicowa książka „Z dziejów Łapsz”, zredagowana przez Juliana Kowalczyka, historyka, dyrektora szkoły w Łapszach, znanego działacza spiskiego. łapsze były ośrodkiem polskości na Spiszu. W latach 1939-1945, znajdowały się pod okupacją słowacką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy