• facebook
 • rss
 • Glisne: Zawierzyli Jezusowi Miłosiernemu

  Ks. Andrzej Sawulski SCJ

  dodane 17.06.2013 08:00

  Jakie to opatrznościowe, że przeżywamy ten święty czas nawiedzenia w łączności z odpustem w tutejszej wspólnocie - powiedział bp Jan Szkodoń witając w Glisnem obraz Miłosiernego.

  – Czcimy Boga, który jest Miłością, który jest bogaty w Miłosierdzie, który uzdalnia i wzywa, abyśmy zaufali mu bez końca. Ufamy, że ten pielgrzymujący obraz pomoże otworzyć się na Boże słowo,  przebaczenie i Bożą pociechę – mówił biskup 14 czerwca 2012 roku, witając z wiernymi peregrynujący w diecezji obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny i bł. Jana Pawła II.

  Obraz i relikwie przybyły do Glisnego z sąsiedniej parafii w Rabie Niżnej w samochodzie-kaplicy. Ze względu na deszcz obraz został przywitany przy drzwiach kościoła, a potem wniesiony do wnętrza świątyni przez miejscowych strażaków. Relikwie nieśli Tadeusz Michorczyk i Maria Pustelnik. Po oddaniu czci Chrystusowi w nawiedzającym wspólnotę wizerunku, rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Jana Szkodonia z udziałem księży z dekanatu Mszana Dolna i rodaka – ks. infułata Jakuba Gila.  Podczas homilii biskup przypomniał, że choć wizerunek Jezusa miłosiernego jest namalowany według prywatnych objawień siostry Faustyny, to Kościół po dokładnym zbadaniu uznał, iż jest on zgodny z Objawieniem Pisma św. i wspaniale wyraża prawdę, że Bóg jest Miłością, i że Jego Miłość jest miłosierna.

  Nawiązując do zapisanych w Dzienniczku przez s. Faustynę słów Jezusa  wzywających do apostolstwa słowem, modlitwą i czynem, wskazał na potrzebę troski o wypowiadane słowo w rodzinie, w środowisku pracy, w środkach przekazu.   

  – Dziś słowo jest tak potężne, że przez środki przekazu, szczególnie Internet dokonuje się wiele dobra, ale i zła – mówił bp Szkodoń. Nawiązał on do wykładu sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcico Bertone, który w zeszłym roku otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podkreślił on wtedy, że są dwa niebezpieczeństwa we współczesnym świecie: pierwsze to rozpowszechniona obojętność na sprawy Boże, życie tak, jakby Boga nie było. Drugie to tolerancja, którą dziś wielu ludzi rozumie jako zatarcie różnicy między prawdą a kłamstwem, między dobrem a złem.

  Biskup zachęcał zgromadzonych na przywitaniu obrazu do wspólnej modlitwy w rodzinach, w tym modlitwy za biskupów, kapłanów i osoby zakonne.  – Dziś, w uroczystość Serca Jezusa jest Dzień Modlitwy o Świętość Kapłanów. Proszę was, byście się dużo modlili za nas w czasie tego nawiedzenia. Gdy słyszycie o naszych słabościach, nigdy nie usprawiedliwiajcie swoich grzechów naszymi, ale niech to zmobilizuje was do modlitwy za nas. Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia. My też go potrzebujemy z waszej strony – podkreślił. Wezwał także do konkretnych czynów przebaczenia i zaufania drugiemu człowieka. Na koniec Mszy św. słowami Jana Pawła II  zawierzył mieszkańców Glisnego miłosierdziu Bożemu.

  Następnie wierni przez ucałowanie oddali cześć relikwiom św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, a o godz. 21.00 uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w intencji rodzin. Licznie przybyli na Mszę św. o powołania kapłańskie i zakonne, której przewodniczył ks. infułat Jakub Gil oraz ks. prałat Jan Franczak. Po niej rekolekcjonista ks. Kazimierz Dadej poprowadził nabożeństwo połączone z czytaniem próśb wiernych do Jezusa miłosiernego, a potem swoje czuwanie miała młodzież i mieszkańcy osiedli.

  Drugi dzień nawiedzenia był jednocześnie dniem odpustu. Przed poranną Mszą św. dla chorych były wypominki i modlono się na różańcu za zmarłych. Na czuwanie przed obrazem o godz. 10. przyszły dzieci Szkoły Podstawowej im. św. Floriana, które modlitwą i śpiewem wyrażały radość z wizyty Jezusa miłosiernego. Było także nabożeństwo wynagradzające.

  O godz. 15. rozpoczęła się Godzina Miłosierdzia i Msza św. dziękczynno-odpustowa, w czasie której złożono rektorowi kościoła ks. Andrzejowi Sawulskiemu życzenia z okazji obchodzonego Srebrnego Jubileuszu kapłaństwa. Na koniec Jubilat zawierzył wspólnotę w Glisnem miłosierdziu Bożemu i w uroczystej procesji odprowadzono obraz i relikwie niesione przez Danutę Leśniak i Piotra Kaczmarczyka do samochodu-kaplicy.

  Przed nawiedzeniem w dniach 10–13 czerwca trwały rekolekcje prowadzone przez misjonarza krajowego ks. Kazimierza Dadeja z Pliszczyna. Rekolekcyjne nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych i nabożeństwa gromadziły mieszkańców wioski, Zarabia i pogranicza Tenczyna. Swą posługą diakona pomagał w dniach peregrynacji przybyły z Irlandii sercanin Marek Skórski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół