• facebook
 • rss
 • Zamek żupny wśród skarbów

  Bogdan Gancarz

  dodane 24.06.2013 16:16

  Wielicki Zamek żupny znalazł się na liście skarbów kultury UNESCO.

  Zabytkowa siedziba Muzeum Żup Krakowskich została wraz z kopalnią soli w sąsiedniej Bochni, dopisana do Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego w trakcie odbywającej się w Kambodży 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozszerzono formalnie wpis z 1978 r. dotyczący kopalni soli w Wieliczce. Teraz te trzy obiekty muzealne będą się znajdowały na liście UNESCO pod wspólną nazwą: „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.

  - W ten sposób na liście znalazły się obiekty podlegające merytorycznie naszemu muzeum, a tworzące niegdyś jedno przedsiębiorstwo, którego zarząd znajdował się na Zamku żupnym - powiedział na konferencji prasowej prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

  Wyraził nadzieję, że wpis na listę UNESCO zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem zbiorami zamkowymi.

  Od XIII w. do połowy wieku XX w Zamku żupnym znajdował się zarząd salin wielickich. Ich dzierżawcą był niegdyś możny krakowski ród Bochnaków, którego przedstawiciele po uszlachceniu przyjęli nazwisko Wielopolskich.

  Na terenie zamku zachowała się m. in. baszta i fragmenty murów obronnych z XIV w. oraz najstarszy wielicki szyb poszukiwawczy z XIII w. Obecnie mieści się tu naziemna część Muzeum Żup Krakowskich, mieszcząca bogate zbiory. Odbywa się tu również wiele akcji edukacyjnych.

  Starania o wpis Zamku żupnego na listę UNESCO trwały  już od lat 70. ub. wieku. Na przeszkodzie stanął jednak trwający od 1976 r. remont obiektów, który trwał 20 lat.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół