• facebook
 • rss
 • „Śpiywanie i Granie”

  jg

  dodane 17.07.2013 09:00

  W Chochołowie odbył się Przegląd „Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom”.

  Impreza popularyzuje zwyczaje, obrzędy i tańce regionalne, związane z różnymi rejonami etnograficznymi, jak również prezentuje dorobek artystyczny zespołów regionalnych. Przegląd zorganizowany został przez Związek Podhalan w Polsce, przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec, Sołectwem Chochołów, Oddziałem ZP w Chochołowie, OSP Chochołów. Wśród osób, które otwierały przegląd, byli samorządowcy z Podhala i województwa małopolskiego. – Trzeba pielęgnować góralszczyznę i robić wszystko, aby młodzi o niej pamiętali. Temu służą takie przeglądy – mówił Józef Babicz, wójt gminy Czarny Dunajec.

  – Cieszę się, że nasz zespół bierze po raz kolejny udział w tym przeglądzie. To okazja do rozmowy z instruktorami innych grup i wymiany doświadczeń. Człowiek przecież uczy się całe życie – mówi Stanisława Miętus z zespołu „Mali Miętusianie”.

  Podczas przeglądu zaprezentowały się zespoły regionalne z Podhala, Orawy oraz – gościnnie – chóry z Górnego Śląska i ziemi opolskiej, które wspólnie z zespołami „Watra” z Czarnego Dunajca oraz „Mali Bartusie” z Murzasichla zaśpiewali tradycyjne piosenki śląskie i góralskie.

  Wystąpiły również zespoły: „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Serdocki” z Podszkla, „Mali Wróblowianie” z Wróblówki, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Tatry” z Ratułowa, „Turnie” ze Starego Bystrego, „Siumni” z Chochołowa, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Odrowązianie” z Odrowąża, „Sykowni” z Załucznego, „Goralcek” z Suchej Hory, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu i „Śleboda” z Podczerwonego.

  Występującym zespołom wręczono pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Przegląd zgromadził publiczność nie tylko z Chochołowa, ale i z całej gminy Czarny Dunajec oraz turystów przebywających na Podhalu. Po zakończeniu prezentacji zespołów regionalnych publiczność bawił kabaret „Truteń” ze Skawy. Zakończenie festynu uświetnił koncert kapeli „Cooltura”.

  Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec zapewniło zespołom transport oraz poczęstunek. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół