• facebook
 • rss
 • Na podhalańskim Grunwaldzie

  jg

  dodane 20.07.2013 13:30

  Bp Jan Sobiło i bp Marian Buczek z Ukrainy przewodniczyli uroczystościom na Górze Grunwald w Mszanie Dolnej, w 603. rocznicę bitwy z Krzyżakami.

  Hierarchowie przebywają w tej miejscowości na wypoczynku z grupą młodzieży ze swojego kraju.

  W czasie liturgii modlono się za ofiary spod Grunwaldu i innych miejsc chwały polskiego oręża. Nie mogło zabraknąć wspomnienia wydarzeń sprzed 70 lat, kiedy to na Wołyniu i w okolicy wymordowano w bestialski sposób pond 100 tysięcy Polaków. Bp Buczek opowiadał o tym, że sam uczestniczył w głównych obchodach tej zbrodni w Łucku.

  – Kilka dni po tym wydarzeniu z tego miejsca wołam o prawdę, bo tylko na niej te dwa sąsiadujące ze sobą narody i państwa są w stanie budować dobre, sąsiedzkie relacje – apelował hierarcha.

  Bp Marian Buczek opowiedział o Ukrainie, o swojej i bpa Jana posłudze w diecezji oddalonej od granicy z Polską o ponad 1200 km, o ziemi równej jak stół i wielkiej, żeglownej rzece Dniepr oraz o spustoszeniu duchowym i kulturalnym, jakie pozostawił w Ukraińcach radziecko-komunistyczny system.

  Ks. proboszcz Józef Raźny z parafii pw. Michała Archanioła wręczył biskupom pamiątkowe medale ze św. Michałem. Bp Marian Buczek dziękując za ten symboliczny podarunek przypomniał wszystkim, że Archanioł Michał jest patronem nie tylko mszańskiej parafii i miasta – patronuje on też miastu Kijów, stolicy Ukrainy.

  Burmistrz Rabki Tadeusz Filipiak podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia oraz wszystkim, którzy dopomogli w organizacji modlitwy na Górze Grunwald.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół