• facebook
 • rss
 • Już idą na Jasną Górę

  Jan Głąbiński

  dodane 04.08.2013 16:10

  Pierwszy człon XXXIII Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę jest już w drodze. To blisko 300 osobowa grupa z Mszany Dolnej i okolic.

  Zanim pielgrzymi wyszli na pątniczy szlak 4 sierpnia uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła w centrum Mszany Dolnej. Liturgii przewodniczył proboszcz ks. Józef Raźny. Eucharystię uświetniła schola i zespół regionalny „Zagórzanie” z Mszany Dolnej. – Wszystkich pozostających w domach zachęcamy do duchowego pielgrzymowania razem z nami na Jasną Górę. Będzie się można łączyć z nami poprzez stronę internetową. Będziemy przyjmować wszystkie intencje, które drogą elektroniczną dotrą do nas – mówił ks. Mateusz Korpak z Mszany Dolnej, który koordynuje wyjście V wspólnoty Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki. Głównym odpowiedzialnym za V wspólnotę jest ks. Łukasz Michalczewski.

  W tym roku w pielgrzymce bierze udział rekordowa liczba pielgrzymów. Jest ich blisko 300. – Być może to zasługa specjalnych spotów reklamowych, które ukazały się na stronie internetowej pielgrzymki – mówi ks. Mateusz Korpak. Na stronie www.pielgrzymkamszana.tk codziennie, w czasie trwania pielgrzymki, będą zamieszczane zdjęcia, filmy i wpisy. Swoje relacje będzie też zamieszczać telewizja tv28. Można je zobaczyć na stronie www.tv28.pl

  W V Wspólnocie idą mieszkańcy Mszany Dolnej, Niedźwiedzia, Kasinki Małej, Poręby Wielkiej, Kasinki Wielkiej. V Wspólnotę Krakowskiej Pielgrzymki będą współtworzyć jeszcze mieszkańcy Gdowa, Myślenic, Niepołomic i pobliskich miejscowości. Pątnicy z Mszany Dolnej wezmą udział we wtorek 6 sierpnia w Mszy św., którą sprawował będzie w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz.

  Pątników z Mszany Dolnej do granic miasta odprowadził regionalny zespół i kapela „Zagórzanie”. Wszyscy muzycy ubrani byli w stroje regionalne. W pierwszym, symbolicznym kilometrze pielgrzymkowego szlaku, przeszli również księża proboszczowie: Józef Raźny i Tadeusz Mrowiec. Pątnicy zatrzymali się przy kościele należącym do parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie pożegnali się ze mieszkańcami miasta. Grupa osób z przodu niosła jak zawsze krzyż oraz biało-niebieską flagę z herbami lokalnych samorządów.

  Najstarszą osobą spośród pielgrzymów jest Anna Złydaszyk z Poręby Wielkiej, ma 67 lat. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki to półtoraroczna Lenka z Mszany Dolnej. – Zobaczymy, ile przejdziemy. Ale jestem optymistką – powiedziała z radością mama dziewczynki. W pielgrzymce bierze też udział ks. Tomasz Stec, wielbiciel i miłośnik jazdy na motorze. – Zamieniłem swojego dwukołowego rumaka na nieco wolniejsze, własne nogi – śmiał ks. Tomasz.

  Pielgrzymi do pokonania mają blisko 215 km. Według planu na Jasną Górę dotrą w niedzielny wieczór, 11 sierpnia. Będą uczestniczyć wspólnie z innymi grupami krakowskiej pielgrzymki w Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 19.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół