• facebook
 • rss
 • Lutosławski klasyczno-jazzowy

  Bogdan Gancarz

  dodane 07.08.2013 08:00

  Krakowscy muzycy przygotowali niezwykłą interpretację kompozycji Witolda Lutosławskiego.

  Zaprezentują  ją we czwartek 8 sierpnia o godz. 19.30 w hali Starej Zajezdni (Kraków, ul. św. Wawrzyńca 12).

  - Klarnecistę Adama Szymona Klimę, pianistę Joachima Mencla i kontrabasistę Adama Kowalewskiego zainspirowało zdanie Lutosławskiego: "Muzyka jest wielowymiarowa - w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego - czasem w sprzeczności ze sobą". Przygotowali wyjątkowy projekt "Lutosławski-Retuned", będący prekursorską, klasyczno-jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w 100. rocznicę urodzin kompozytora.  W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra - w miejsce Joachima Mencla - inny znakomity pianista krakowski Piotr Wyleżoł - poinformował Aleksander Małkiewicz z organizującej koncert Agencji Artystycznej "Cracovia Andante".

  Program koncertu, któremu patronuje krakowski GN, będzie zróżnicowany. Złożą się na niego "Preludia taneczne" oraz utwory lżejszego, nieklasycznego charakteru.

  - Lutosławski napisał "Preludia taneczne" w oryginale na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze (muzyka klasyczna, jazz, gospel), zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, że w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu tria wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi - powiedział A. Małkiewicz.

  - Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili sławnego skrzypka Roby Lakatosa, z którym wykonają popularne w latach 60. ub. wieku piosenki, napisane przez Lutosławskiego właśnie pod pseudonimem Derwid – dodał A. Małkiewicz. Roby Lakatos, cygański muzyk z Węgier, ma w Krakowie licznych miłośników swojej wirtuozowskiej gry skrzypcowej.

  Bilety na koncert w cenie 50 zł i 35 zł dla grup minimum 5 osób można kupować w Punktach Informacji Miejskiej, w Filmotechnice oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem. Rezerwacja i informacja: tel. 600 419 444, e-mail: biuro@cracoviaandante.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół