• facebook
 • rss
 • Siodło bohatera

  Bogdan Gancarz

  dodane 08.10.2013 20:38

  Wystawa muzealna przypomina o księciu Józefie Poniatowskim.

  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w 200. rocznicę śmierci ks. Józefa Poniatowskiego w bitwie pod Lipskiem wystawę „W nurtach historii”.

  - Październik roku 1813 był znacznie chłodniejszy i bardziej deszczowy niż dziś. W lutym tegoż roku książę Józef Poniatowski przybył spod Moskwy do Krakowa. W maju wyruszył zaś stąd pod Lipsk, gdzie znalazł miejsce śmierci - powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor MHMK. - Ta rocznica jest okazja do święta. Muzeum Historyczne Lipska zgodziło się bowiem udostępnić nam siodło, na którym walczył i zginął 19 października 1813 r. książę Józef - dodał M. Niezabitowski.

  Na pl. Szczepański, gdzie odbyło się otwarcie wystawy, przybył sam książę, w którego wcielił się aktor Zbigniew Kozłowski. Wraz z Barbarą Szałapak (Hrabina) i Bartoszem Tryboniem (książę Adam Czartoryski) odegrali przygotowaną przez red. Witolda Ślusarskiego scenkę historyczną, przedstawiającą pobyt Poniatowskiego w Krakowie, tuż przed wyruszeniem pod Lipsk.

  Potem uczestnicy zebrania pomaszerowali za oddziałem rekonstrukcyjnym w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego, w takt marszów patriotycznych granych przez orkiestrę kolejową z Zabierzowa, do pałacu Krzysztofory przy Rynku. Tam obejrzeli ekspozycję.

  Gdy zwiedzający wystawę zobaczyli już liczne XIX wieczne grafiki przedstawiające śmierć bohatera, pamiątki po nim, broń, znaleźli się nagle w łodzi podwodnej, która znajduje się w nurcie Elstery, rzeki w której utonął ks. Józef.

  Słychać było bulgotanie wody, widać jak wydobywały się z niej bąbelki powietrza, przez pancerne okna widać było wreszcie siodło bohatera leżące na dnie rzeki. -To bardzo sugestywna instalacja. Zachęca do odczytania na nowo sensu tamtej bitwy i tamtej śmierci. 200 lat przepłynęło od tego czasu w wartkim nurcie historii. Kiedyś narody europejskie walczyły pod Lipskiem, teraz w rocznicę bitwy spotkają się tam pokojowo - powiedział M. Niezabitowski.

  Wystawa będzie czynna w głównej siedzibie muzeum (Rynek Główny 35) d0 10 listopada. Siodło ks. Józefa będzie można jednak oglądać tylko przez pierwszy tydzień ekspozycji. Potem zastąpi je urna z ziemią, pobraną z cmentarza w Lipsku, gdzie spoczywało ciało ks. Józefa Poniatowskiego do czasu, gdy przewieziono je na Wawel.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół