• facebook
 • rss
 • Kościół jest święty!

  Domninika Cicha

  dodane 13.10.2013 23:18

  W sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach odbył się XIII Dzień Papieski.

  W tym roku Dzień Papieski miał szczególny wymiar – rozpoczął przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia 2014 r.

  – Nie możemy poprzestać na wzruszeniu i radości. Kanonizacja jest dla nas wezwaniem do dążenia do osobistej świętości. Powinna też być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej ojczyźnie, by między nami było mniej sporów i kłótni – mówił w czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita zachęcał także do modlitwy o jedność rodzin, opartej na wzajemnej miłości i przebaczeniu. Zwrócił również uwagę na obecną sytuację Kościoła. – Pytam, dlaczego dziś tyle uprzedzeń do Kościoła? Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów, biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia? To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, Kościół jest święty!

  Po uroczystej Mszy św., transmitowanej w Polsce i za granicą, kard. Dziwisz poświęcił kaplicę św. Kingi, w której znajdują się m.in. rzeźba patronki i kopie płaskorzeźb, wykonane z wielickiej soli przez górników. Z tej okazji odbył się również koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Kopalni Soli w Wieliczce.

  Dzień Papieski jest niezwykle ważny dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" – bardzo zdolnej, lecz pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży, która dzięki fundacji dostaje szansę na dalszą naukę i rozwój zainteresowań. Z jej wsparcia korzysta obecnie 2,5 tys. młodych ludzi. W tym roku studenci z charakterystycznymi żółtymi chustami na ramionach zaprosili wszystkich do obejrzenia spektaklu przygotowanego na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, zaprezentowali też wystawę prac plastycznych, kiermasz ciast oraz szereg atrakcji dla najmłodszych – ogromne bańki mydlane, loterię, warsztaty plastyczne i malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prowadzona przez nich gra miejska „Śladami Jana Pawła II”, której uczestnicy podróżowali po miejscach związanych z papieżem i wykonywali ciekawe zadania m.in. w kościele św. Stanisława Kostki czy przy pomniku na Błoniach. Studenci wzięli też udział w popołudniowej modlitwie różańcowej, prowadzonej w różnych językach.

  Wierni, którzy przybyli do Centrum Jana Pawła II, uczestniczyli także w emisji fragmentów filmowych ze Światowych Dni Młodzieży i modlili się przy relikwiach błogosławionego papieża. Wieczorem wysłuchali koncertu „Niebo na ziemi” w reżyserii Karoliny Gałażewskiej i wzięli udział w jasnogórskim apelu ekumenicznym.

  XIII Dzień Papieski przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II – papież dialogu”. Jak zaznaczył kard. Dziwisz, ojciec święty był człowiekiem dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem. Nawet Ali Agca został przez niego nazwany bratem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół