• facebook
 • rss
 • Muzyka Jana Pawła II

  Paulina Biegaj

  dodane 06.11.2013 15:22

  Mądrość, która jest tematem tegorocznych Dni Jana Pawła II, została zestawiona z muzyką podczas sesji przygotowanej przez Akademię Muzyczną.

  Ks. prof. Tadeusz Dzidek wygłosił referat „Symboliczny charakter sztuki – preludium mądrości”. Była także mowa o muzyce związanej z samą postacią Jana Pawła II czyli, jak zauważyli dyskutujący, z nami wszystkimi. Bo wszyscy – podkreślali – włączaliśmy się w śpiew przeżywając krakowskie liturgie z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.

  O tych celebracjach mówił ks. dr Robert Tyrała. Przyznał, że nie były one łatwe do przygotowania. Prof. Teresa Malecka zauważyła, że dużym problemem mogło tu być stylistyczne wymieszanie wykorzystanych w czasie liturgii utworów. Z drugiej strony to właśnie ta różnorodność umożliwiła zjednoczenie wszystkich uczestników liturgii we wspólnym śpiewie.

  W czasie sesji padło też pytanie o muzykę podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak stwierdził prof. Wiesław Delimat, zastępca dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej powinna, powinna być ona uniwersalna. Muzyka nie może – co do tego zebrani byli zgodni – przeszkadzać w przeżywaniu Liturgii. Choć decyzje jeszcze przed nami, jedno jest pewne – każdy z uczestników ŚDM będzie mógł mieć pod względem muzycznym swój moment.

  W czasie sesji dr Elżbieta Szczurko i dr Kinga Kiwała przedstawiły także konkretne utwory związane z Janem Pawłem II. Jak na przykład „Angelus Domini” napisany in honorem Joannus Paulus II przez Andrzeja Koszewskiego. Uczestnicy konferencji wysłuchali też „małego muzycznego traktatu na temat modlitwy Anioł Pański”, o której odmawianie prosił nas Jan Paweł II.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół