• facebook
 • rss
 • Rozśpiewany tramwaj

  Dominika Cicha

  dodane 11.11.2013 14:04

  Już po raz 15. wokół krakowskich Plant jeździł "Tramwaj patriotyczny".

  W czerwonym tramwaju linii „11 listopada” zabrakło miejsca. Wsiadali do niego mieszkańcy Krakowa i turyści, którzy w ramach Święta Niepodległości postanowili przyłączyć się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i historycznych. Rozlegały się w nim znane melodie, m.in. "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż" czy "Hej, hej ułani".  Jednym z koncertujących gości był Pan Śrubka z Orkiestrą Taneczną, który zaprezentował "Czerwone maki" w swojej aranżacji.

  Aby każdy chętny mógł aktywnie uczestniczyć w akcji, organizatorzy przygotowali 10 tys. śpiewników, które zawierały teksty i nuty 34 utworów oraz komentarze historyczne. Wykorzystano w nich także pocztówki patriotyczne ze zbioru Marka Sosenki i prace uczniów nadesłane na "Przegląd Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego".

  W tramwaju można było też otrzymać biało-czerwone chorągiewki, ulotki, plakaty, plakietki i płyty CD. Ci, którzy nie zdążyli wsiąść, mogli zdobyć materiały także na Rynku Głównym i ulicach Starego Miasta.

  – Bardzo podoba nam się taka akcja. Wsiadłyśmy do tramwaju, bo nigdy nie widziałyśmy czegoś takiego, to dla nas nowa kultura – stwierdziły Nataliia Turchanovska i Iuliia Avdieieva, studentki z Ukrainy.

  – Przyjechałam z Miechowa specjalnie po to, by zaśpiewać w tramwaju. Gdy słyszę pieśni patriotyczne, rośnie mi serce. To jest coś pięknego! – mówiła pani Leokadia, która śpiewa w lokalnym chórze.

  "Tramwaj patriotyczny" to jedna z propozycji Małopolskiego Centrum Edukacyjnego "MEC" i Centrum Młodzieży im. Dr. H. Jordana w Krakowie – organizatorów projektu "Młodzież pamięta", realizowanego od 2002 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół