Nowy numer 15/2024 Archiwum

Odpust u spiskich cystersów

Z udziałem orkiestry dętej i mieszkańców Słowacji parafianie w Trybszu na Spiszu wspominali swoją patronkę św. Elżbietę Węgierską.

Sumie odpustowej przewodniczył (w asyście pięciu innych kapłanów) o. Adrian Mróz, przeor opactwa oo. cystersów w Krakowie-Mogile. Na uroczystości przybyło wielu gości z okolicznych miejscowości, a także ze Słowacji i z Krakowa. W kazaniu o. Ireneusz Siwek z opactwa mogilskiego zwrócił uwagę na trzy symbole – znaki obecne w życiu św. Elżbiety. Pierwszy to okno z murów klasztornych kościoła, przez które widziała krzyż i kontemplowała tajemnicę miłości Bożej objawionej na krzyżu. Drugi znak to most, który łączył klasztor z miejscowością. – Przemierzając ten most, szła do ubogich, okaleczonych i chorych, a więc jest to znak miłosierdzia – mówił kaznodzieja. Trzeci symbol to fartuch, który miała nosić święta, a symbolizuje pracę i gotowość do służby.

Na szczególną uwagę podczas uroczystości zasługiwała obecność orkiestry Policji dolnośląskiej. Pielgrzymując na odpust do Trybsza, zespół rozpoczął swój jubileusz 40-lecia. W pozdrowieniu do wszystkich gości i muzyków o. Rajmund Dziadkiewicz, proboszcz parafii, przypomniał, że św. Jadwiga Śląska, której sanktuarium znajduje się w Trzebnicy, jest ciotką św. Elżbiety Węgierskiej. A więc związki Trybsza z Dolnym Śląskiem nie pozostawiają wątpliwości. Orkiestra pieśniami religijnymi uświetniła Mszę św. i procesję, potem przemaszerowała przez wioskę, a następnie w kościele parafialnym wykonała godzinny koncert pieśni religijnych i patriotycznych.

Cystersi mogilscy gospodarują w Trybszu od 1957 roku. Objęli wtedy małą górską parafię jako miejsce wypoczynku dla swojego konwentu. Dzięki trosce mieszkańców wsi zachował się do dziś drewniany kościółek św. Elżbiety Węgierskiej z 1557 roku wraz z otaczającym go cmentarzem. Głównym jego zabytkiem jest polichromia zdobiąca ściany, strop i balustradę chóru. Można go zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem.

Nowy murowany kościół został konsekrowany w 1905 roku. W jego wyposażeniu odnaleźć można wiele elementów ze starego drewnianego kościółka: obraz św. Elżbiety, dwa skrzydła z wizerunkami ewangelistów oraz Chrystusa i Matki Boskiej Bolesnej z XVI w., które tworzyły niegdyś tryptyk w ołtarzu głównym, ponadto barokową chrzcielnicę, sprzęty liturgiczne (ornaty i monstrancja) i barokowe ołtarze z rzeźbami świętych i spiralnymi kolumnami.

Więcej informacji o tej malowniczej miejscowości i parafii można znaleźć na: www.parafiatrybsz.bnx.pl, www.niedzica.com.pl i www.kacwin.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy