• facebook
 • rss
 • Szopka prosto z Włoch

  aw/mk

  dodane 03.12.2013 16:54

  W Centrum "Nie lękajcie się!" stanęła tradycyjna szopka trydencka.

  W przeddzień rozpoczynającego się Adwentu krakowskie sanktuarium odwiedził metropolita kard. Stanisław Dziwisz, który spotkał się z włoskimi przedstawicielami z miejscowości Tesero, którzy zmontowali tradycyjną trydencką szopkę w Krakowie.

  Szopka, która zdobi sanktuarium błogosławionego papieża zbudowana została na podstawie o wymiarach 14 na 8 metrów. Naturalnej wielkości figury Maryi, Józefa i pasterzy są wyrzeźbione w drewnie i polichromowane.

  Jak podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, to za przyczyną Ojca Świętego Jana Pawła II, który wyszedł z taką propozycją, szopkę zaczęto ustawiać w Rzymie na placu przed bazyliką św. Piotra. Przedstawienie narodzin Jezusa wędruje także po świecie: w 2008 roku szopka odwiedziła Kraków (wtedy stanęła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia), a następnie do L’Aquilli (2009), Asyżu (2010), Istambułu (2010) i Betlejem (2011).

  Szopka trydencka, która w zeszłym roku stanęła w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie   Szopka trydencka, która w zeszłym roku stanęła w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Adam Wojnar /GN Jak wyjaśnił Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", położony na północy Włoch Trydent jest rejonem, w którym mocno zakorzeniona jest w kulturze tradycja i rzemiosło budowania szopek. Niektóre z nich mają wartość tak wielką, że są zapisywane w spadku.

  Mistrzowie rzemiosła, pochodzący z Tesaro wykonywali figurki Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus już pod koniec XVIII wieku. Tradycja rzeźbienia w drewnie przywędrowała do Trydentu prawdopodobnie z Górnej Adygi za sprawą tzw. segantini, czyli pracowników weneckich tartaków napędzanych wodą.

  Obok szopki, która w sanktuarium będzie prezentowana do 2 lutego, niebawem stanie również bożonarodzeniowa choinka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół