• facebook
 • rss
 • Papież z 18-tonowego głazu

  Jan Głąbiński

  dodane 05.12.2013 12:04

  Kard. Stanisław Dziwisz odsłonił i poświęcił pomnik bł. Jana Pawła II w Raciborowicach pod Krakowem.

  Autorami projektu pomnika, wybudowanego na niewielkim wzgórzu wkomponowanym w otoczenie zabytkowego kościoła w Raciborowicach, są Ewa i Bogdan Siedleccy z Batowic. Figurę przygotował artysta rzeźbiarz Adam Hytroś, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który wcześniej wykonał w kamieniu rzeźby św.św. Piotra i Pawła przed kościołem Wszystkich Świętych przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

  - Ojciec święty Jan Paweł II wiele razy się modlił się w tutejszym kościele, nie tylko jako kleryk podczas wakacyjnego pobytu, ale także kilkakrotnie nawiedzając tę parafię jako pasterz Kościoła krakowskiego, w czasie kanonicznych wizytacji czy też bierzmowania. Najczęściej jednak przybywał tutaj prywatnie, niezauważany przez parafian, odwiedzając ówczesnego proboszcza i zarazem wychowawcę ks. kan. Józefa Jamroza - wspomina ks. Wacław Cholewa, obecny proboszcz w Raciborowicach.

  - Pragniemy, aby pomnik był wyrazem czci i wdzięczności dla bł. Jana Pawła II, aby przypominał o miłości, której papież z Polski uczył nas przez tyle lat i której dawał świadectwo całym swoim życiem. Chcemy też, aby pomnik ten był czytelnym znakiem dla przyszłych pokoleń - podkreśla proboszcz.

  - Szczególnie należy podziękować członkom Rady Parafialnej, którzy przez kolejne miesiące trudzili się w zbieraniu ofiar, a także panu Markowi Witasowi z Prus, za pomoc najpierw w przewiezieniu ważącego 18 ton kamiennego głazu na plac artysty, a następnie przywiezienie gotowej figury i osadzenie jej na cokole - dodaje.

  Metropolita krakowski, który poświęcił pomnik, przewodniczył także pierwszemu nabożeństwu ku czci błogosławionego, które od tej pory będą się odbywały w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Hierarcha przekazał w czasie uroczystości kielich mszalny, który należał do bł. Jana Pawła II. Parafia posiada oprócz tego dużo innych pamiątek po błogosławionym papieżu, wśród których są m.in. sutanna, narty oraz buty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gut
   22.09.2011 23:17
   Kapitalne, Świetnie ,Genialne!
  • XYZ3
   23.09.2011 00:00
   Cytat: "Grupa stowarzyszeń ofiar księży pedofilów złożyła w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę, w której oskarża papieża Benedykta XVI i wysokich rangą dostojników watykańskich o zbrodnie przeciwko ludzkości, za jakie uważa tuszowanie skandalu pedofilskiego w Kościele."
  • Leszek
   23.09.2011 20:12
   Chomilia w calosci skierowana do niemieckich biskupow,za bezczelne potraktowanie papieza przez nich podczas protokolu powitania.Nie podali oni reki Papiezowi ,jest to jawna schizma niemieckiego kosciola.Bezczelnosc w jaki sposub ostentacyjny to zrobili ,wola o pomste do nieba.Dziwne ze wszyscy pracownicy mediow nabrali wody w usta i milcza na ten temat.Czy to jest cenzura?
   A MOZE SPISKOWA TEORIA DZIEJOW?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół