• facebook
  • rss
  • Adolf Hyła patronem alei

    mk

    dodane 14.12.2013 10:04

    Imieniem autora obrazu Jezusa Miłosiernego nazwano ulicę prowadzącą do sanktuarium.

    Od 13 grudnia jedna z uliczek tuż przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach nosi imię Adolfa Hyły, autora najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, znajdującego się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach.

    Nazwana imieniem artysty aleja prowadzi od ul. Tadeusza Motarskiego (i znajdujących się tam parkingów) do sanktuarium. Jak podkreślił obecny podczas odsłonięcia tablicy rektora sanktuarium bp Jan Zając, jest to trasa, która dla przyjeżdżających samochodami i autokarami stanowi pierwszy etap pielgrzymki.

    Nadanie tej alei właśnie imienia A. Hyły to efekt starań rodziny artysty, wspartych przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Radę Dzielnicy Łagiewniki-Borek. O uhonorowanie artysty zabiegało także Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne, a zgodę na nazwanie alei jego imieniem wyraziła Rada Miasta Krakowa.

    Oficjalne odsłonięcie tablicy odbyło się tuż po koronce do Miłosierdzia Bożego w piątek, 13 grudnia. Tablicę z nazwą alei odsłoniły: siostrzenica malarza Elżbieta Szczepaniec-Cięciak i krewna artysty Danuta Hyła. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele władz miasta i dzielnicy oraz siostry z klasztoru w Łagiewnikach.

    Mieszkający w Krakowie (a od początku II wojny światowej w Łagiewnikach) Adolf Hyła namalował w sumie 230 przedstawień Bożego Miłosierdzia znajdujących się nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach świata. W samym Krakowie jest ich obecnie ok. dwudziestu.

     

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    • MichałObrębski
      14.12.2013 15:31

      Najzabawniejsze jest to, że sama siostra Faustyna nigdy obrazu Adolfa Hyły nie widziała.

      I mnie samemu ze wszystkich trzech ten obraz najbardziej się podoba.

      Michał Obrębski

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół