• facebook
 • rss
 • Kolędy dla chorych na SLA

  dodane 09.01.2014 11:10

  11 stycznia krakowscy artyści zaśpiewają na rzecz chorych na stwardnienie boczne zanikowe.

  Podczas tego charytatywnego wieczoru kolęd, który rozpocznie się o godz. 19.15 w bazylice św. Floriana (ul. Warszawska 1b), wystąpią: Anna Szałapak, Andrzej Sikorowski, Marek Bałata oraz trio Milena, Szczepan i Tomasz z Łapsz Niżnych. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium”  (łac. godność cierpiących), które pomaga cierpiącym na SLA na różne sposoby: wypożycza sprzęt medyczny, w tym materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, asystory kaszlu oraz system „Sensor” umożliwiający porozumiewanie się z opiekunami i obsługę komputera np. małym ruchem palca. Stowarzyszenie udziela także jednorazowej pomocy finansowej chorym w stanie terminalnym, prowadzi telefon zaufania dla pacjentów i opiekunów, stronę internetową (www.mnd.pl) oraz forum. Wydaje również „Poradnik dla chorych na SLA”, który rozsyłany jest do wszystkich członków stowarzyszenia, klinik i szpitali.

  Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium” powstało w Nowym Targu w 2007 r. i działa dzięki pełnej poświęcenia pracy wolontariuszy, a utrzymuje się z darowizn przekazywanych w ramach 1 proc. podatku, datków, składek członkowskich oraz zbiórek podczas imprez charytatywnych. Także podczas sobotniego koncertu będzie można wpłacić datek na rzecz stowarzyszenia i osób chorych. Liczy się każda złotówka!

  SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Chorzy stopniowo tracą sprawność ruchową. Później pojawiają się paraliż i zatrzymanie pracy mięśni (także tych odpowiedzialnych za oddychanie), co prowadzi do powolnej śmierci. Jednocześnie u większości chorych zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny.

  Na SLA choruje w Polsce około 4 tys. osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół