• facebook
 • rss
 • Mural dla cichociemnych

  Bogdan Gancarz

  dodane 16.01.2014 15:26

  Harcerze wykonali patriotyczne malowidło ścienne.

  Obraz umieszczony na tyłach krakowskiego dworca autobusowego, od strony ul. Wita Stwosza, przedstawia nocne lądowanie cichociemnych.

  - Byli to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy - po odbyciu w Anglii przeszkolenia do specjalnych zadań partyzanckich - byli przerzucani samolotami do kraju, gdzie brali udział w licznych i brawurowych akcjach zbrojnych Armii Krajowej - tłumaczy dr Jarosław Szarek, historyk z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

  Pomysł plastycznego upamiętnienia cichociemnych zrodził się w 18. Drużynie krakowskiego Hufca Wędrowników Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Chcieliśmy nie tylko upamiętnić tych bohaterskich żołnierzy, lecz także zwrócić uwagę, że w Krakowie, kilkaset metrów od namalowanego przez nas muralu, jest Muzeum Armii Krajowej, gromadzące i eksponujące świadectwa walki Polskiego Państwa Podziemnego – poinformował Jakub Górniak, koordynator harcerskiej akcji artystycznej.

  Mural zaprojektowała Anna Brzozowska, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malowali go zaś przez trzy styczniowe dni i noce harcerze. Chcieli bowiem zdążyć z ukończeniem malowidła do 15 stycznia, gdy 100. urodziny obchodził gen. Stefan Bałuk ps. „Starba”, ostatni żyjący cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego, absolwent krakowskiego gimnazjum księży pijarów w 1933 r.

  Harcerze przygotowują się do wymalowania obok muralu upamiętniającego cichociemnych kolejnego malowidła, przedstawiającego pochodzącego z Krakowa gen. Augusta Emila Fieldorfa-„Nila”, dowódcy Kierownictwa Dywersji AK, zamordowanego po wojnie przez komunistów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół