• facebook
 • rss
 • Krakowskie Pulitzery

  pl

  dodane 03.02.2014 08:47

  Dziennikarze spod Wawelu zdominowali tegoroczny konkurs nagród SDP. Wygrali aż trzy kategorie! 5 lutego będzie ich można spotkać w Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką".

  Spotkanie poświęcone kulisom powstawania nagrodzonych prac rozpocznie się o godz. 18, a poprowadzi je Piotr Legutko z "Gościa Niedzielnego".

  Na najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski wpłynęło ponad 300 prac. Okazało się, że krakowska szkoła dziennikarstwa świetnie się trzyma, zarówno jeśli chodzi o filmy dokumentalne, słuchowiska radiowe, jak i reportaże prasowe. Polskie Pulitzery trafiły pod Wawel za dokonania we wszystkich dziedzinach, od spraw światowych po tematykę lokalną.

  Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie przypadła autorom filmów dokumentalnych – „Mitzvah” Witoldowi Gadowskiemu i Maciejowi Grabysie oraz „Być Koptem” autorstwa Macieja Grabysy i Michała Króla. Pierwszy dokument odkrywający tajemnice międzynarodowego rynku handlu ludzkimi narządami wyemitowano w telewizji Planet+, drugi, opowiadający o prześladowaniu chrześcijan w Egipcie pokazała po raz pierwszy TVP Kraków. Producentem obu dokumentów jest krakowski salezjanin ks. Adam Parszywka.

  Mariusza Pilisa wyróżniono Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej.  Otrzymał ją za głośny film dokumentalny „Bunt stadionów”, pokazujący środowisko polskich kibiców. Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za materiał o tematyce sportowej przypadła dziennikarzom z redakcji „Tygodnika Powszechnego” Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za artykuł „Broad Peak: piekło i niebo”.

  W kategorii publikacji historycznych wyróżnienie otrzymał Roman Graczyk  –  współautor telewizyjnego cyklu "Utopia u władzy (TVP Info), natomiast w kategorii "Inicjatywy" docenione zostało słuchowisko  Ewy Szkurłat – Opera nowohucka (Polskie Radio Kraków).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół