• facebook
 • rss
 • Check point na Hali Gąsienicowej

  Jan Głąbiński

  dodane 16.02.2014 14:20

  Nowy punkt kontrolny (ang. check point) do sprawdzania stanu detektorów lawinowych został zamontowany w Tatrach w ramach akcji "Lawinowe ABC" organizowanej przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR.

  Urządzenie działa na Hali Gąsienicowej, niedaleko schroniska Murowaniec. Check point służy do sprawdzenia stanu detektorów lawinowych, składających się na zestaw zwany "lawinowym abc", w skład którego wchodzą także sonda i łopatka. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy sprawdzić zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.

  Check point umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej zbliżymy swój detektor włączony na funkcję "send" (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła. Zielone światło oznacza sprawny detektor.

  Jest to już drugi punkt kontrolny zamontowany w Tatrach w ramach akcji "Lawinowe ABC". Przypomnijmy - podczas poprzedniej edycji akcji pierwszy check point został zamontowany w Kuźnicach.

  Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.

  Akcja "Lawinowe ABC" składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Tej zimy odbywa się trzecia edycja akcji. Niektóre działania, które odbyły się w jej ramach, to wydanie książki Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów oraz ulotki Uwaga, lawiny,  szkolenie lawinowe. W planie jest uruchomienie centrum treningowego na Kalatówkach, wycieczki edukacyjne, konkurs dla internautów.

  Organizatorami Lawinowego ABC jest Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wszelkie szczegóły akcji można znaleźć na www.lawinoweabc.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół