• facebook
 • rss
 • Powstaną Krakowice?

  jj /PAP

  dodane 17.02.2014 14:57

  W Katowicach rozmawiano o Strategii Rozwoju Polski Południowej, którą rząd przyjął w styczniu jako tzw. strategię ponadregionalną. To pierwszy w Polsce taki dokument rządowy, zainicjowany przez samorządy.

  Na spotkaniu w siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego powołano 30-osobową Radę Koordynującą współpracę województw śląskiego i małopolskiego. Jej zadaniem ma być nadzór, opiniowanie i projektowanie wspólnych działań. W skład rady weszło po 15 przedstawicieli Śląska i Małopolski. To wojewodowie, przedstawiciele sejmików, prezydenci i burmistrzowie miast, rektorzy uczelni, przedstawiciele sejmików. Poza radą powstają też inne, mniej formalne płaszczyzny współpracy, np. w postaci swoistego klubu przedstawicieli przemysłu obu regionów.

  - Powstanie Rady Koordynującej to koniec prac nad strategią. W tej chwili jest odpowiedni moment, by zacząć robić konkretne projekty. (...) Teraz ten pakiet projektów, który znajduje się w przedstawionych przez województwa pomysłach, trzeba ponumerować, zrobić ich hierarchizację i powiedzieć, co jest najważniejsze, co da tym dwóm regionom wartość dodaną - mówiła w Katowicach Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju.

  E. Bieńkowska podkreśliła, że są wśród nich przedsięwzięcia, które - gdyby były bardziej zaawansowane w przygotowaniu (np. budowa trasy S1 z Mysłowic do Bielska-Białej, projekty związane ze środowiskiem, energetyką czy kulturą) - na pewno znalazłyby się na listach do realizacji. Część propozycji, jej zdaniem, trzeba z kolei gruntownie przeanalizować.

  Współpraca województw, jak podkreślają samorządowcy, nie zmierza do połączenia dwóch regionów, nie zagraża też ich tożsamości czy odrębności. Wspólna strategia ma przyczynić się, żeby projekty - od połączeń drogowych i kolejowych, po przedsięwzięcia naukowe, środowiskowe czy turystyczne - miały większe szanse na realizację.

  Wśród źródeł finansowania strategii wskazano krajowe i regionalne programy operacyjne (na lata 2014-2020), programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej i inne krajowe programy rozwoju.

  W piątek marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła oszacował, że oba regiony zyskały już dzięki współpracy ok. 800 mln euro. To kwota, która - dzięki przygotowaniu wspólnej strategii - znalazła się w ich regionalnych programach operacyjnych.

  W poniedziałkowym spotkaniu ws. współpracy woj. śląskiego i małopolskiego uczestniczyli m.in. wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, parlamentarzyści (również opozycyjni), przedstawiciele samorządów, a także świata nauki, biznesu i kultury obu regionów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • slezan84
   17.02.2014 15:55
   Kolejny pomysł żeby spacyfikować Ślązaków.
  • petrus_silesius
   18.02.2014 22:36
   Krakowice to koniec Śląska. To też dowód na brak elementarnej wiedzy przez polityków o historii, tradycji i specyfice tego regionu.
   Wszak bliżej nam do Opola, Wrocławia czy Legnicy, a nie Krakowa. 64 km autostrady nie mogą być wyznacznikiem strategii dla Polski Południowej. Mam nadzieję, że projekt Krakowic polegnie , czego sobie i państwu z całego serca życzę !
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół