Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biskup słowa, pióra i pędzla

Bp Jan Szkodoń otrzymał medal "Bene Merenti" Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Krakowski hierarcha otrzymał medal "Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego" podczas walnego zebrania towarzystwa, które 25 lutego odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Do tej pory takie odznaczenie otrzymali m.in. bł. Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski, bp Stanisław Smoleński, bp Stefan Cichy czy abp Zygmunt Zimowski. W tym roku dodatkową okazją do odznaczenia tych, którzy przyczynili się do rozwoju PTT jest jubileusz 90-lecia istnienia towarzystwa.

W wygłoszonej laudacji ks. prof. Tadeusz Panuś przedstawił życiorys biskupa oraz symbolikę jego herbu. Znajdują się w nim trzy chleby, a każdy – jak podkreślał profesor – symbolizuje inny wymiar teologii.

– Jeden to chleb zwykły, potrzebny do życia. Drugi nawiązuje do św. br. Alberta – być dobrym jak chleb. Trzeci to chleb eucharystyczny. Wyraża się on właśnie w zawołaniu: "Pan, On sam będzie działał" – mówił, nawiązując do towarzyszącego herbowi zawołania bp Jana Szkodonia "Dominus Ipse Faciet".

Ks. prof. T. Panuś podkreślił także, że posługa bp Jana ma trzy wymiary: słowa, pióra i pędzla. W ciągu 26 lat hierarcha przygotował ok. 10 tys. wystąpień (homilii, refleksji, rozważań, również na falach eteru), a spod jego pióra wyszło 40 książek – wyliczał. Do tego biskup działa także na polu artystycznym – maluje obrazy i pisze wiersze.

– Ks. biskup jest nam bardzo bliski, w towarzystwie zawsze nas wspiera, jest obecny na naszych zebraniach. Uwrażliwia na tematykę religijną, upowszechnia świadomość teologiczną ludu Bożego. Jubileuszowy charakter dzisiejszego zebrania skłania nas do tego, by jeszcze bardziej dostrzec naszych przyjaciół – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego ks. prof. Kazimierz Panuś.

Odznaczenie wręczyli bp. Janowi Szkodoniowi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Dyduch.

– Z jednej strony wiem, że to okazja do dziękczynienia, do wspomnień, że to jakieś podsumowanie życia, rachunek sumienia. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że przeżywając swoje życie, musimy wciąż uczyć się niejako spojrzenia na nie z zewnątrz z perspektywy Bożej – mówił wyraźnie wzruszony laureat.

Zakończeniem uroczystości był wykład ks. prof. Edwarda Stańka zatytułowany "Teolog wobec współczesnego świata.".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy