• facebook
 • rss
 • Pasja w rzeźbie i w malarstwie

  aw

  dodane 06.03.2014 11:00

  Wystawa prac Zdzisława Słoniny w Muzeum Archidiecezjalnym im. kard. Karola Wojtyły w Krakowie.

  Zdzisław Słonina z podkrakowskich Świątnik Górnych to artysta dobrze znany, który od wielu lat zajmuje się sztuką ludową. Jest też laureatem wielu nagród (również zagranicznych), a swoją twórczość prezentował na wielu wystawach. Ekspozycję jego prac prezentujących sceny pasyjne, a także wizerunki Chrystusa zmartwychwstałego w rzeźbie i malarstwie na szkle otwarł w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Stanisław Dziwisz.

  – Zdzisław Słonina jest artystą z krwi i kości. Uprawia sztukę ludową, sztukę przez duże „S”, jest artystą autentycznym i rzeczywistym – mówił podczas wernisażu ks. dr Józef Nowobilski, dyrektor muzeum.

  – Rzeźbą zafascynowałem się już w dzieciństwie – najpierw obserwując sąsiada Józefa Słoninę, a następnie dzięki przyjaźni z ludowym rzeźbiarzem Józefem Wroną z Tokarni, który wywarł wielki wpływ na moją twórczość – opowiada Z. Słonina. Dzięki sztuce ludowej łatwiej jest mu przekazać sceny męki Pańskiej i dzielić się z innymi swoimi przeżyciami.

  Z. Słonina kontynuuje piękne tradycje sztuki, którą już w XVI wieku uprawiali artyści nie zawodowi. Początkowo amatorzy, później ludowi profesjonaliści. Rozwój sztuki ludowej to przede wszystkim wiek XIX, głównie na terenie ówczesnej Galicji, mniej w innych zaborach. Znalazła ona swoje miejsce przede wszystkich na polskich wsiach – w przydrożnych kapliczkach, w drewnianych kościołach, a następnie w domach.

  Wystawa „Scena pasyjna w rzeźbie i w malarstwie” czynna będzie do 30 marca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół