• facebook
 • rss
 • Sceniczna odwaga

  Jan Głąbiński

  dodane 01.04.2014 05:54

  W Nowym Targu już 13., a w Mszanie Dolnej drugi raz społeczność mieszkańców zaangażowała się w przygotowanie Misterium Męki Pańskiej.

  Mocną stroną misterium w Mszanie był niewątpliwe odtwórca postaci Jezusa - pochodzący z Libiąża Krzysztof Bigaj. Ma on niewątpliwie duszę artystyczną, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktor wykazał się też niezwykłym talentem muzycznym. Oto Matka Boska lamentuje nad Synem, a ten śpiewa o swoim losie.

  W misterium "Pójdź za mną" wystąpiło 62 aktorów. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest ks. Rafał Piórkowski, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, któremu pomagała polonistka Katarzyna Wasilewska. Ks. Rafał z wielkim powodzeniem wcielił się w rolę Heroda. Na scenie pojawili się reprezentanci różnych grup społecznych miasta. Byli dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, urzędnicy, uczniowie, młodzież, strażacy, chórzyści.

  O scenografię zadbali pracownicy MOK. Nie zabrakło efektów specjalnych, jak grzmoty, błyskawice, cykady w Ogrodzie Oliwnym. Zachwycała też muzyka, którą dobrał Andrzej Leśniak, nauczyciel muzyki w ZSM nr 2.

  W tym roku w misterium pojawiło się kilka nowych scen. Widzowie śledzą m. in. spotkanie Jezusa z Samarytanką i próbę przesłuchania Chrystusa na dworze Heroda.

  Na najbliższe dwa tygodnie zaplanowano 8 spektakli i rozdano 1400 wejściówek. Wszystkie przedstawienia odbywają się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. Najbliższe przedstawienia: sobota (5 kwietnia) - o godz. 16 i 19.30, środa (9 kwietnia) - godz. 19, czwartek (10 kwietnia) - godz. 19, niedziela (13 kwietnia) - godz. 19.30 i poniedziałek (14 kwietnia) - godz. 19.

  Misterium Męki Pańskiej grane jest również przez mieszkańców Nowego Targu pod auspicjami tamtejszej parafii pw. bł. Jana Pawła II. Współorganizatorami przedstawień są: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

  Jak powiedział na zakończenie premierowego spektaklu ks. Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, tegoroczne misterium wpisuje się w przygotowania regionu Podhala do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Nowego Targu.

  Jednocześnie tytuł misterium - "Wierzę w Syna Bożego" - jest nawiązaniem do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego w Polsce i postawieniem sobie pytania o naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. - Oby nigdy nie zabrakło nam odwagi, by wyznać, że Jezus jest jedynym zbawicielem naszego świata - podkreślił w mowie do widzów ks. Karlak. Reżyserami tegorocznego spektaklu są ks. Jarosław Sachaj i ks. Artur Czepiel.

  Spektakle na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbędą się jeszcze 4 kwietnia o godz. 18, 5 kwietnia o godz. 15 i 18 oraz 6 kwietnia o godz. 15 i 18.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół