• facebook
 • rss
 • Pamiętają o Gaździe Świata

  jg

  dodane 04.04.2014 17:45

  Społeczność Nowego Targu pamięta o bł. Janie Pawle II. 2 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające odejście ojca świętego. Na Giewoncie grupa zakopiańczyków oświetliła krzyż z agregatu prądotwórczego.

  Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz przewodniczący rady miasta Paweł Liszka upamiętniając 9. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II złożyli kosze kwiatów i zapalili znicze pod jego tablicą na Rynku i pomnikiem na nowotarskim lotnisku, miejscu spotkania papieża z góralami w 1979 r. Przez kilka ostatnich dni zamiast "Idzie Jasiek na zbój" - hejnału miasta, odgrywana była jedna zwrotka "Barki" - ulubionej pieśni ojca świętego.

  Przypomnijmy, że Nowy Targ jest jednym z tzw. miast papieskich, tzn. tych, które w trakcie swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Ojciec święty przyjął także uchwalone przez radę miasta honorowe obywatelstwo, stało się to podczas wizyty w sąsiednim Ludźmierzu w 1997 r. Imię błogosławionego nosi Szkoła Podstawowa nr 3, jedna z ulic, Podhalański Szpital Specjalistyczny.

  Żywym jego pomnikiem jest stacja Caritas działająca przy parafii św. Jadwigi, a w dniu uznania błogosławionym wezwanie Jana Pawła II przyjęła parafia na Równi Szaflarskiej. Dwa lata temu w willę "Szarotka" wmurowana została tablica upamiętniająca noclegi ks. Karola Wojtyły przed gorczańskimi wędrówkami ze studentami.

  Uroczystości upamiętniające Jana Pawła II odbyły się również w Kluszkowcach. W wielu miejscach odbyły się także warty pamięci, m.in. na nowotarskim Zadziale. W tym miejscu czuwanie modlitewne zorganizowały miejscowy oddział Związku Podhalan.

  Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, 2 kwietnia dokładnie o godz. 21.37 został podświetlony krzyż na Giewoncie przez grupę zakopiańczyków.

  Szczególny przebieg wieczorne czuwanie miało w parafii góralskiej Ciche-Miętustwo. Tam na zakończenie rekolekcji ks. Jarosław Cielecki z Watykanu, które je prowadził poprosił górali, aby przynieśli świece. Zostały zapalone o godz. 21.37. - Zanieście je w okresie świątecznym na groby bliskich zmarłych - zachęcał ks. Cielecki. Przekazał góralom wiele wzruszających opowieści o bł. Janie Pawle II i pracy u jego boku. Kapłan obsługiwał od strony medialnej wizyty apostolskie z polskim papieżem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół