• facebook
 • rss
 • Chcemy iść z Tobą

  jg

  dodane 05.04.2014 08:54

  W Drodze Krzyżowej górale nieśli kilkumetrowy drewniany krzyż, oświetlony przez pochodnie trzymane przez ministrantów i strażaków z OSP.

  Górale z Nowego Targu w piątek 4 kwietnia wieczorem przeszli ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. W czasie nabożeństwa rozważano fragmenty przemówień bł. Jana Pawła II.

  Nabożeństwo rozpoczęło się przy największym kościele w mieście - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni, a zgromadziło się ich kilka tysięcy, przeszli głównymi ulicami miasta, m.in. al. Tysiąclecia, Kopernika i Szaflarską.

  Kilkumetrowy krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup, organizacji (m.in. Akcji Katolickiej, Służby Maltańskiej, Rycerzy Kolumba), a także księża (m.in. nowotarscy proboszczowie ks. Stanisław Strojek z parafii NSPJ i ks. Marian Wanat z parafii św. Katarzyny oraz ks. Stanisław Chlebek z Nowego Targu-Kowańca), matki, ojcowie. Oni też czytali rozważania. – Panie Jezu, w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu stajemy na początku Drogi Krzyżowej, by iść z Tobą przez poszczególne stacje i odkrywać ślady Twojej miłości naznaczonej krzyżem, bólem i cierpieniem. Będziemy rozważać słowa bł. Jana Pawła II. On sam tę miłość odkrywał, kiedy w każdy piątek modlił się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, kiedy odprawiał Msze św., spotykał się z ludźmi i kiedy doświadczał cierpienia -mówił ks. Ryszard Kilanowicz, współprowadzący całe nabożeństwo.

  Na Drogę Krzyżową przyszli przedstawiciele Związku Podhalan z miasta, ubrani w stroje regionalne. Było wiele rodzin z dziećmi. Krzyż poprzedzali ministranci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, trzymający w ręku pochodnie. Wierni w czasie nabożeństwa nieśli zapalone świece. Nowotarżanie z ulic, którymi niesiono krzyż, dołączali się do nabożeństwa. Inni, w skupieniu, stali w oknach.

  Rozważania do poszczególnych stacji czytano w różnych miejscach w mieście, na skrzyżowaniach, przy szkole. Wtedy krzyż podnoszono do góry, pomagali w tym strażacy z OSP. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się na nowotarskim Rynku. Tam rozważano trzy ostatnie stacje, a wierni odśpiewali Apel Jasnogórski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół