• facebook
 • rss
 • Papieski dzwon

  dodane 07.04.2014 11:18

  Dzwon "Jan Paweł II", który ma upamiętnić papieża Polaka, zostanie niebawem zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu.

  Ważący pół tony instrument został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoczęło się o godz. 15, w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

  Mający 93 cm średnicy dzwon został wykonany z brązu i będzie się wyróżniał charakterem brzmienia – częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę. Dźwięk ma odznaczać się głębokim rezonansem, dającym wyraźny ton podstawowy, szeroką gamę tonów pobocznych i długi czas wybrzmiewania.

  W dzwon wtopiono podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal, wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. Umieszczone zostały też na nim herb Jana Pawła II oraz (po łacinie) myśl przewodnia jego pontyfikatu: "Nolite timere!" ("Nie lękajcie się!"). Są również herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej, która ufundowała instrument (pomysłodawcą jest Andrzej Bochnak, jeden z wawelskich dzwonników), herb kard. Stanisława Dziwisza oraz emblematy wykonawców – pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego i firmy Rduch.

  Dzwon "Jan Paweł II" zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: "Herman" (z 1271 r.), "Zbyszko" (1423) i "Maciek" (1669). Wolne miejsce na ten dzwon czekało aż 500 lat. Zostanie on przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a uroczyste poświęcenie odbędzie się w Wielkanoc. Przez kilka pierwszych tygodni dzwon będzie wisiał na specjalnej konstrukcji, na dziedzińcu przed katedrą, obok pomnika Jana Pawła II.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół