• facebook
 • rss
 • Wielkopostne opony

  Bogdan Gancarz

  dodane 11.04.2014 13:13

  Unikatowe tkaniny o tematyce wielkopostnej można oglądać w kościele w Orawce.

  Drewniana świątynia  pw św. Jana Chrzciciela w Orawce pochodzi z połowy XVII w. Była pierwszym kościołem katolickim wybudowanym na Górnej Orawie.

  Orawka była w XVII w. i później częścią Górnych Węgier, choć lud mówił tu po polsku. Stąd obecność w tym kościele portretów królów węgierskich: Stefana i Władysława oraz wizerunki węgierskich świętych i błogosławionych.

  - W XVII w. na Orawie były silne wpływy kalwinizmu. Jej rekatolicyzacja rozpoczęła się wraz z wybudowaniem z inicjatywy ks. Jana Sczechowicza kościoła w Orawce - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski restaurator, historyk sztuki i publicysta.

  Świątynia w Orawce należy do pereł polskiej architektury drewnianej. Jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Czeka na wpisanie jej na listę Światowego Dziedzictwa  Kulturalnego UNESCO.

  Wnętrze kościoła w Orawce ma wystrój barokowy   Wnętrze kościoła w Orawce ma wystrój barokowy Grzegorz Kozakiewicz W okresie Wielkiego Postu ołtarze kościoła w Orawce są zasłaniane zabytkowymi tkaninami o tematyce wielkopostnej. Dwie z tych tkanin, zwanych ze staropolska oponami: „Pieta pod krzyżem” i „Biczowanie Chrystusa”, zostały wykonane w XVII w. Dwie pozostałe opony: „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boska Siedmmiobolesna” pochodzą zaś z XIX w.

  Najstarsza z tkanin „Pieta pod krzyżem”, mająca blisko 5 m. wysokości, została wykonana w 1676 r. Przesłania się nią ołtarz główny.

  -Te opony nie są ozdobnikami bez znaczenia. Pobożne malowidła, przedstawiające sceny biblijne oraz ilustrujące przykazania Dekalogu, stanowiły bowiem niegdyś dla niepiśmiennej ludności tych terenów wizualny przekaz wiary, zwany „Biblia Pauperum” – powiedział J. Kazubowski.

  Wielkopostne opony można oglądać w kościele w Orawce do 16 kwietnia. Ze względu na terminy Mszy św. czas zwiedzania jest ograniczony. W sobotę 12 kwietnia można to zrobić na pół godziny przed Mszami o godz. 7 i 18 oraz dodatkowo między godz. 10.30 a 16., w niedzielę na pół godziny  przed Mszami o godz. 8 i 10.30 oraz dodatkowo między godz. 11.30 a 16. W poniedziałek 14 kwietnia i środę 16 kwietnia opony można oglądać na pół godziny przed Mszami o godz. 17, zaś we wtorek 15 kwietnia na pół godziny przed Mszą o godz. 7.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół