• facebook
 • rss
 • Wielcy Polacy na aukcji

  Bogdan Gancarz

  dodane 14.04.2014 13:26

  Na kolejnej aukcji antykwarycznej wystawiono rękopisy wielkich Polaków. Pamiątki po monarchach, pisarzach i malarzach wzbogacą zbiory polskie.

  Licytowano je na 38 aukcji krakowskiego antykwariatu Wójtowicz. Sprzedano m.in. rękopisy naszych monarchów - za 15,5 tys. sprzedano dokument z 1570 r., podpisany przez króla Zygmunta Augusta i opatrzony Pieczęcią Wielką Koronną.

  - To asygnacja przeznaczona dla Hieronima Bużeńskiego. Bużeński (1513-1580) był wybitnym urzędnikiem państwowym, skarbnikiem królowej Bony. Sprawował także m.in. godność podskarbiego koronnego oraz żupnika krakowskiego. Będąc żupnikiem przez 25 lat - od 1552 do 1577 roku, rozbudował Kopalnię Soli w Wieliczce, uruchamiając m.in. nowy szyb, nazwany na jego cześć „Bużeninem” - mówi antykwariusz Piotr Wójtowicz.

  Wysokie ceny osiągnęły także inne autografy monarchów - dokument podpisany przez króla Władysława IV sprzedano za 4 tys. zł, króla Stanisława Leszczyńskiego - za 3200 zł, zaś dokumenty Augusta II i Augusta III - po 2800 zł.

  Za 4,5 tys. sprzedano zbiór listów Seweryna Goszczyńskiego (1801-1876), poety okresu Wielkiej Emigracji.

  Cenne rękopisy literatów i malarzy licytowane na aukcji znajdowały się niegdyś w zbiorach Teofila i Zygmunta Ziembickich, przodków Tadeusza Z. Bednarskiego, znanego współczesnego dziennikarza i pisarza krakowskiego.

  - Teofil Ziemba Ziembicki (1847-1900) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej uczył w krakowskim gimnazjum św. Anny, noszącym obecnie imię Bartłomieja Nowodworskiego. Jego uczniami byli tam m.in. Stanisław Wyspiański i Lucjan Rydel - mówi P. Wójtowicz.

  Wyspiański pamiętał o swoim profesorze, dedykując mu swoje dzieła. Na aukcji za 11,5 tys. zł sprzedano egzemplarz pierwszego wydania „Legendy” Wyspiańskiego z 1897 r., opatrzony odręczną dedykacją autora: „Wielmożnemu Panu Drowi Teofilowi Ziembickiemu, swemu Wielce szanownemu Profesorowi, w wspomnieniu lat gimnazjalnych ofiaruje St. Wyspiański. Kraków 1898”. Artysta ofiarował swojemu nauczycielowi także fotografię „Jutrzenki”, ilustracji do „Iliady” Homera. Oprawne zdjęcie, opatrzone dedykacją: „T. Ziembickiemu, Czcigodnemu Profesorowi literatury polskiej, na przypomnienie całej naszej klasy z roku 1887. Stanisłąw Wyspiański 28 czerwca 1897”, sprzedano za 2900 zł.

  Syn Teofila Ziembickiego Zygmunt (1880-1954) był z kolei krakowskim kupcem, znawcą sztuki, przyjacielem malarzy. Z pozostałych po nim archiwaliów na aukcji sprzedano za 4200 zł zbiór kilkudziesięciu listów znanego malarza Jacka Malczewskiego (1854-1929).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół