• facebook
 • rss
 • Autobus dla Gotyku

  dc

  dodane 06.05.2014 11:21

  Mieszkańcy krakowskiego osiedla Gotyk zwyciężyli w walce o komunikację miejską.

  Po wielu latach starań, na osiedlu Gotyk, które znajduje się w północnej części miasta, powstał przystanek „Górka Narodowa Wschód”, z którego odjeżdżają nowoczesne, ekologiczne autobusy linii 169. Zatrzymują się przy przystankach: Kuźnica Kołłątajowska, Aleja 29 Listopada, Opolska Estakada, Uniwersytet Rolniczy, Biskupa Prandoty, Cmentarz Rakowicki Zachód, Nowy Kleparz, Grottgera, Plac Inwalidów, AGH, Cracovia, Jubilat, Konopnickiej, Most Grunwaldzki, Os. Podwawelskie, Rondo Matecznego, Powstańców Wielkopolskich. W godzinach szczytu kursują co kwadrans, poza nimi oraz w weekendy - co 24 minuty. Jeśli to nie wystarczy, będą jeździły częściej.

  Osiedle zbudowano 10 lat temu, ale deweloperzy nie zadbali o odpowiednią szerokość ulic - autobus nie mógł swobodnie się nimi poruszać. Do tej pory dojazd na osiedle pochłaniał wiele czasu i jeszcze więcej sił. Pasażerowie przesiadali się na pętli tramwajowej „Krowodrza Górka” w krótki, „pękający w szwach” autobus nr 137, z którego wysiadali przy Kuźnicy Kołłątajowskiej. Następnie pieszo pokonywali odcinek ok. 1 km, co dla dzieci, rodziców z wózkami i osób starszych było niezwykle uciążliwe.

  Od 2007 r. mieszkańcy zwracali się z prośbą o pomoc do członków Rady Dzielnicy i Rady Miasta, posłów oraz - za pomocą portalu społecznościowego - do krakowskich internautów. W końcu się doczekali - ulice poszerzono, zbudowano także dwa przystanki. Nowa linia autobusowa jest dla nich ogromnym ułatwieniem. Dojazd do centrum zajmuje kilkanaście minut. Krakowianie z os. Gotyk oszczędzą już na taksówkach i parkomatach. Ci zaś, którzy nie zrezygnują z podróżowania własnymi samochodami, mają nadzieję, że dzięki komunikacji miejskiej zmniejszą się na ulicach poranne i popołudniowe korki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół